EV & YAŞAM

BEBEĞİNİZLE İLK TATİL: EKSİK BİR ŞEY KALMASIN

28 Mayıs 2017

Anne baba olmanın ilk yılı her zaman heyecan vericidir. Tüm o bekleyişler, hazırlıklar ve heyecanların sonunda dünyanın en sihirli gülüşüne kavuşursunuz ve macera başlar. 

Evet, anne baba olmak eşsiz bir mutluluk olduğu kadar da bir maceradır. Bebeğinizle birlikte siz de hayatı yeniden deneyimlersiniz. Her sene çıktığınız tatilin anlamı ansızın değişir, nasıl çanta hazırlanacak, ya yol tutarsa, yeterince eşya aldık mı gibi türlü sorular içinden çıkılmaz problemlere dönüşebilir. Bu sene ilk kez anne baba olarak yola çıkacakların en çok dikkat etmesi gereken noktaları maddeler halinde ele aldık.

Ön Hazırlık

*Eğer uzun bir seyahat varsa önünüzde mutlaka tatile çıkmadan tüm kontrollerini yaptırdığınıza emin olun.

*Gideceğiniz yerde yaşayabileceğiniz olası sağlık sorunlarına karşı doktorunuzdan tatil için acil durumlarda başvurabileceğiniz bir doktorun iletişim bilgilerini isteyin.

*Kalacağınız otele yakın sağlık kuruluşlarını belirleyin.


Yolculuk

*Yolculuk ile başlayalım, eğer kara yolu yolculuğunu tercih edecekseniz trafiğin yoğun olduğu günlere ve saatlere dikkat edin. Cuma iş çıkışı saatlerinde ya da özel günlerin arifesinde adeta büyük göç kıvamına gelen trafik sizin ve bebeğinizin ilk yolculuğunu kabusa çevirebilir.

*Seyahate çıkmadan önce arabanızın yeterince steril olmasına dikkat edin. Klimalar, toz tutmayan pas paslar ve detaylı temizlik listenizin ilk başında olsun.

*Sıcak ve yol bir araya gelince onu huzursuz edebilir. Güneşten etkilenmemesi ve klima kurbanı olmaması için gece yolcuklarını tercih edin.

*Bebeğiniz sizin kadar arabaya dayanıklı değil. Her 1 saatte bir mutlaka mola verin ve bebeğinize temiz hava aldırın.

*Eğer havayolunu tercih edecekseniz havayolu şirketinin bebekler için yemek sunup sunmadığını öğrenin.

*Uçak yolculuklarında dikkat edilmesi gereken bir durum da basınç. Bebeğinizin basınçtan en az şekilde etkilenmeleri ve orta kulak basıncını dengelemek için uçağın kalkışı ve inişi sırasında bebeğinizi mutlaka emzirin.

*Seyahatiniz sırasında zor hareket edeceğiniz ve sizi kısıtlayacak cam kenarı yerine koridor koltuklarını tercih etmelisiniz. Böylece bebeğinizin sıkıldığı durumlarda kalkıp koridorda yürüyebilirsiniz.


Konaklama

*Mama ısıtıcısı için mutlaka otel görevlilerinden gitmeden bilgi alın eğer sizin için mama ısıtıcısı temin etmiyorlarsa yanınızda götürün.

*Rezervasyonunuzu yaptırırken mutlaka bebek yatağı için bilgi alın ve gittiğiniz gün hazır olmasını sağlayın.

*Eğer bir otelde kalacaksanız mutlaka otelin sağlık ekibinin hangi saatler arasında hizmet verdiğini öğrenin ve otele en yakın sağlık kuruluşlarını mutlaka listeleyin.

Bavul

*Gelelim bir diğer hayati konu olan tatil çantasına. Bebeğinizin eşyalarını mutlaka ayrı bir çantaya koyun, böylece hızlı hareket etmeniz gereken anlarda aradığınızı daha kolay bulabilirsiniz.

*Losyon, emzik, biberon, bez, ıslak mendil gibi sürekli ihtiyacınız olabilecek malzemeleri mutlaka yanınızda tutun.

*Gideceğiniz bölgede sivrisinekler olabilir. Yanınızda götüreceğiniz bir cibinlik tüm böcek ve sinek ısırmaları için kullanışlı bir önlem olacaktır.

*Gün içinde bebeğinizin güneşten en az etkilenmesi için bebek arabasını kapatabileceğiniz bir şemsiye de yanınızda olsun.

*Oluşabilecek sağlık sorunları için mutlaka yanınızda ateş düşürücü, termometre, antiseptik solüsyon, ve böcek ısırmaları için jel bulundurun.

*Bebeğiniz için yanınıza aldığınız tüm kıyafetlerin mutlaka yedekleri yanınızda olsun.

*Yaz sıcaklarından rahat ve sağlıklı kalabilmesi için mümkün olduğunca pamuklu ürünleri tercih edin.

*Gideceğiniz lokasyon her ne kadar sıcak olursa olsun bebeğinizin akşam meltemlerinde üşüme ihtimalini göz önünde bulundurun. Uzun kollu merserize üstler, hırkalar, eşofman altları ve kapalı ayakkabıları mevsim ne olursa olsun bavulunuzdan eksik etmeyin.

YORUMLAR