EV & YAŞAM

BEBEKLER İÇİN DOĞRU BİBERON & EMZİK SEÇİMİ

24 Haziran 2017

Bebeğinizin her gün kullandığı, son derece hijyenik olması gereken biberonlarını doğru yöntemle temizlediğinize emin misiniz? Biberon temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için yazdık.

Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin ilk 6 aydan sonra bebeklerin anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Altı ayın sonunda ise biberon yardımıyla ek gıdalara başlanması öneriliyor. Bu geçiş süreci bebek için psikolojik olduğu kadar fizyolojik olarak da oldukça önemli bir dönem olma özelliği taşıyor. Biberon, emzik ve bebek aksesuarlarının seçiminden temizliğe, değiştirilme süresinden muhafazasına kadar bebeğin sağlığı için pek çok dikkat edilmesi gereken unsur var.

Biberon ve emzik sağlığı ile ilgili bilmeniz gerekenler:

*Çocuğunuzun tüm gün boyunca yakın temas halinde olması dolayısıyla biberon ve emzik temizlikleri onları hastalık ve bakterilerden korumak için alabileceğiniz en etkili önlemlerin başında geliyor.

*Biberon seçimi yaparken mutlaka bebeğinizin yaşını dikkate alın.

*Aldığınız her ürün her ne kadar hijyenik olsa da mutlaka ilk kullanımdan önce bebek beslenme aparatlarınızı dikkatli bir şekilde temizlemeye özen gösterin.

*Emzik seçimi ise bebeğinizin ağız ve diş sağlığını etkileyebileceği için yine büyük önem taşıyor; seçim yaparken emziğin tabanının bebeğinizin yutmasını engelleyecek genişlikte ve bebeğinizin çene yapısına uygun olmasına dikkat edin.

*Bebeğinizin ağız ve diş sağlığı için emzik değişimi için ideal süre 4 haftadır.

*Biberon temizliğini her beslenme öncesi yapmaya özen gösterin. Her beslenmeden sonra derinlemesine temizlik yapılmasa bile su ile yapılacak bir durulama da çocuğunuzu pek çok bakteriden koruyabilir.

*Bebeğinizin içinde şekerli besinlerin bulunduğu biberonlarla uykuya dalmasını engelleyin.

*Cam biberon sağlıklı; PP biberon sağlıksız düşüncesi tamamen yanlıştır. Kaliteli ve gerçek PP biberonları güvenle kullanabilirsiniz.

*Bulaşık makinesi deterjanları agresif kimyasal maddeler içerdiği için cam ve PP biberonları bulaşık makinesinde yıkamayınız.

*Biberonun anne kontrolünde olduğu aylarda (genelde 0-6 ay arası) cam biberon kullanımı önerilir. Bebek biberonu kavramaya ve tutmaya başladıktan sonra daha hafif olduğu için PP biberonlar tercih edilebilir.

*Eğer uzun süreli kullanımdan dolayı biberonun ve emziklerde sararma fark ederseniz basit ve geleneksel bir yöntemle temizleyebilirsiniz;

İlk adım olarak, emzik ve biberonları yeterli büyüklükteki bir tencere içerisinde kaynattığınız suyun içerisine batırarak 5 dakika daha kaynatmaya devam edin. Kaynattığınız ürünleri bir maşa yardımıyla çıkararak temiz bir havlunun üzerine koyun.

YORUMLAR