EV & YAŞAM

BU PAZAR YOGAYA BAŞLAMAK İÇİN 8 SEBEP

13 Ocak 2017

Eğer yeni yıl kararlarınız arasında daha sağlıklı ve fit olmak varsa sayfada kalmanızı öneririz, bu pazar günü sizi yogaya başlamaya 8 sebeple ikna ediyoruz!

Her ne kadar sürekli kilo verdirme etkisiyle karşımıza çıksa da Hindistan’da doğmuş olan bu uygulamanın bağışıklık sistemini güçlendirmeden, odaklanmaya, doğru duruştan, güçlü kaslara kadar pek çok farklı zihinsel ve fiziksel faydası bulunuyor, mesela;

·        Şu günün olmadık saatlerinde bastıran yersiz açlık krizlerini önlüyor. Strese bağlı duygusal yeme isteğinizi bastırdığı gibi daha bilinçli ve sağlıklı beslenmenize yardımcı oluyor.

·        Sinir sistemine iyileştirici etkisi bulunması sebebiyle yoga, stresin ve hassasiyetin en fazla olduğu regl öncesi döneminizi çok daha rahat geçirmenize sağlar.

·        Zihinsel olarak faydaları saymakla bitmeyen bu Hint felsefesi, kaygı bozukluklarını azalttığı gibi düzenli yapıldığında sizi negatif düşüncelerden uzaklaştırarak daha dengeli ve mutlu bir yaşam sürdürmenizi sağlıyor.

·      Nefes alışverişlerinizi düzenleyerek tüm organları daha iyi çalıştırıyor.

·        Hamilelik döneminde oluşan sırt ve bel ağrılarını ve varis, siyatik ve ödem gibi bedendeki ağırlık değişimi sebebiyle ortaya çıkan diğer ağrıları en aza indirerek daha mutlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olur.

·        Gün içinde yoga için sadece 10 dakikanızı ayırmak bile şehir yaşamının ve yoğun iş hayatının getirdiği tükenmişlik hissini azaltarak size ihtiyacınız olan enerjiyi verir. 

·        Düzenli olarak yapılan yoga, duruş bozukluğuna gözle görülür düzeyde fayda sağladığı gibi kaslarınızın güçlenmesini ve daha esnek bir bedene kavuşmanızı sağlar.

·        Eğer kalp, diyabet, yüksek tansiyon, artrit gibi hastalıklar ile mücadele ediyorsanız yoga sizin için en ideal spor. 

YORUMLAR