EV & YAŞAM

ÇALIŞAN ANNELERİN YENİ YILDA BAŞUCU REHBERİ

17 Aralık 2017

Yeni yıl kararları almaya başladığımız şu günlerde listenizi işinizle ilgili yapılacaklar ya da çocuğunuz için aldığınız kararlar dolduruyorsa yaşam dengenizde bir sorun var demektir. 

Çalışan anne olarak hayatımızda önemli şeyleri gözden kaçırmanın acı reçetesini hastalanarak ödüyoruz. Yoğun programlarımız, sürekli koşturmamalarımız ve rutinlerimiz arasında hatırlamamız gereken bu listeyi yeni yıl kararlarınıza ekleyin ve ne zaman bir çıkış yolu ararsanız bir göz atın.

1. Her şeye yetişmeye çalışmak ile yeterli hissetmek aynı şey değildir.

Önceliklendirdiğiniz konuyu bitirdiğiniz zaman önem taşır. Her şeye yetişmeye çalışmak yerine sizin için en önemli olanlara yetişmeniz, sizi kendi gözünüzde yeterli bir çalışan anne olarak hissettirir. Kendi vaktinizi ustaca kullanın. Siz yapmak istediklerinizi yaptığınızda mutlu oluyorsunuz çaba sarf ettiğinizde değil. Sarf ettiğiniz çabanın sonuç veren öncelikleriniz olduğundan emin olun.

2. Çocuklar büyüdüğünde pişman olmamak için cesur olun!

Çocuklar kendi başının çaresine bakmaya başlayıp evden ayrıldıklarında kendinizi suçlayışınıza değil, şansınız varken yapmadığınız şeylere ağlayacaksınız. Yaşamınızın içinde kendiniz olmadığınız bir yaşam size göre yaşamak mı?Başınıza gelebilecek en kötü şey hala yaşıyorken kendi yaşamınızı öldürmektir.

3. Kendi değerlerinizi keşfedin

Kendinizi başka çalışan annelerle karşılaştırıyor ve onlara göre kendinizi tatmin olmuş hissediyorsanız, hayatınızı siz seçmiyorsunuz. Gerçek mutluluk kendi seçimlerinizdedir. Çocuklar ve sizi bir araya getiren, sizi siz yapan değerlerinizi keşfedin.

4. Kendi kontrolünüz dışındaki engellerden sıyrılın

Kendi enerjinizi dengelemek için çabalarken zehirli sarmaşıklarla dost olmayın, sosyalleşmek için bile olsa zaman geçirmeyin. Size kendinizi değersiz hissettiren, endişelendiren ya da ilham almanıza engel olan kişiler vaktinizi boşa harcar ve büyük ihtimalle de sizi kendilerine benzetirler. Çalışan annenin keyifli tarafını yaşamak için etrafınızdaki iyi örneklerden ilham alın, onlarla aranızda bağ kurun.

5. Hayatımızın merkezi ne çalışan tarafımız ne de annelik tarafımız

Hayatımızın merkezi ne çalışan tarafımız ne de annelik tarafımız olmalı; hayatınızın merkezinde biz olmalıyız. Ne istediğini ve yapabileceğini bilen, yapamayacakları ile ilgili kendini suçlamayan bir anne olmak sizi yaşatır. Her gün işe gitmek için uyandığınızda kendi kendinize şunu hatırlatın: Çalışmak, üretmek sana verilmiş bir hediyedir çünkü hala üretebilecek kadar sağlıklı, başkalarına fayda üretebilecek kadar katkı dolu bir yaşam sürüyorsun.

6. Yoğunluk kaçınılmazdır, çalışan anneliğinizi kucaklayın

Odağınızı sadece yoğunlukta tutmak aciliyet hissi yaratır. Sürekli hareketliliğe doğru koşarken zihninizi de açık tutmalısınız. Yoğunluğun içinde birçok değişim olacak, değişimin boyutu ne olursa olsun sizi geliştirecek.

Şirin Yelmen Oktar'ın "Çalışan Annenin Yaşam Dengesi" isimli kitabından alınmıştır.YORUMLAR