EV & YAŞAM

EVDE EKLEKTİK DOKUNUŞLAR

18 Ekim 2016

Evinizi yeniden dekore etmek istiyorsunuz ama alışılagelmiş konseptlerden de sıkıldınız? Siz en iyisi bize kulak verin, eğlenceli bir fikrimiz var.


Her dekorasyon değişikliğinde akla ilk gelen klasik, modern ya da minimal stiller bir süre sonra sizi de boğmaya başladıysa ve çıkış noktası bulamıyorsanız size oldukça sofistike bir önerimiz var, eklektik. Önce eklektiği stil olarak biraz açıklayalım, farklı malzemeleri, dokuları, renkleri ve hatta dönemleri bir araya getiren, oldukça eğlenceli ve karakteristik bir anlayış. Bu şekilde açıklayınca aklınıza karmakarışık, ne olduğu belli olmayan bir stil gelmesin hemen. Konunun uzmanları her mekanda eklektik bir detay olması gerektiği kanısındalar.

Bazen en modernle en klasiği, en pahalıyla en ucuzu yani zıtları bir araya getiren bu tarz diğer tüm dekorasyon anlayışlarının arasında en renkli ve en çok sesli olanı. Sizi evinizde karakterinizi yansıtmak için özgür bırakan bu stili nasıl birkaç dokunuşla evinize uygulayabilirsiniz hemen anlatalım.

Eğer eviniz fazlasıyla klasik ise size önerimiz ilk müdahaleyi birkaç modern parça ile yapmanız. 

Tarih kitaplarından bir sayfa kadar klasik oturma odanıza minimal bir heykelle ya da bir tabloyla gayet kolay eklektik kimlik kazandırabilirsiniz. Ya da tam tersi, eviniz adeta yeniçağ diye bağıran, modernist bir alansa ihtiyacınız olan şey biraz avangartlık. Kübik figürlerin olduğu bir tablo, minimal bir sehpa ya da oturma grubundan farklı modern bir tekli koltuk… Birkaç parça eşya bile evin tüm havasını değiştirebilir. Yani, eklektik bir görüntü için büyük rakamlar harcamanıza gerek yok, olay çoğu zaman detayları değiştirmekte. Bazen bir masa örtüsü, bazen bir kırlent ya da birkaç çerçevle bile yaşadığınız alanı en zevkli şekilde hareketlendirebilirsiniz. Önemli olan biraz cesaret.

YORUMLAR