EV & YAŞAM

EVDEKİ GİZLİ KALE: BANYOLAR

07 Ekim 2016

Banyolar şimdi çok daha eğlenceli

Kim demiş banyolar evin en sıkıcı yeridir diye? Banyoların evin en az girip çıkılan odası olduğu zamanlar çoktan geride kaldı. Değişen yaşam tarzlarımızla banyolarımız da değişip güzelleşiyor. Bir yandan bizi şehrin hızına yetiştirecek kadar fonksiyonel ve dinamik, bir yandan da kişisel bakımlarımızı yaparken dinlenip huzur bulacağımız yerlere dönüşüyor.

“İşe nereden başlayacağım?” dediğinizi duyar gibiyiz. Öyle büyük paralar harcamaya, evin altını üstüne getirmeye gerek yok. Oldukça pratik ve basit olduğu kadar bütçenizi de zorlamayacak birkaç yöntemle banyonuzu kolayca dönüştürebilirsiniz. İhtiyacınız olan yalnızca bir tutam ilham ve yaratıcılık. Banyonuzu evinizin gizli kalesi yapmaya hazırsanız başlayalım.

1. Mumların şifasına inanın

Sarı ve loş ışığın dinlendirici ve yatıştırıcı gücünü evin diğer odalarında kullandığınız gibi banyonuzda da kullanmaktan çekinmeyin. Yorucu bir günün ardından banyonuzda geçireceğiniz uzun ve sakin dakikalar boyunca en iyi eşlikçiniz aynanın önüne veya lavabonuzun kenarına yerleştirdiğiniz mumlarınız olacak. Vanilya, lavanta veya tazelik için limonlu ve portakallı mumları deneyebilirsiniz.


2. Küçük bir okuma köşesi yapın

Karıştırmayı en sevdiğiniz dergiyi, şiir kitabınızı veya size ilham veren bir felsefe kitabını bir sepet veya gazetelik içinde banyonuzun bir köşesine koyun. Böylece uzun bir banyo ve küvet keyfinde sevdiğiniz şeyleri okuyabilecek, kafanızı boşaltabilecek, ilham alabileceksiniz.


3. Havlu deyip geçmeyin

Güzel havluların hem kendiniz, hem de evinize gelen misafirleriniz üzerindeki etkisini kullanmadıkça bilemezsiniz. Deneyin: Kendinize küçük, yumuşacık el havluları alın ve bunları sevdiğiniz bir kutunun veya ahşap bir sepetin içine rulolar şeklinde yerleştirin. Ufacık bir dokunuşla hem banyonuza değişik bir hava katacak hem de misafirlerinizi kağıt havlu kullanmanın çok ötesinde bir tecrübeyle ağırlayacaksınız.  

4. Masumiyet müzenizi yaratın

Sevdiğiniz takıları, saatlerinizi, belki de denizden topladığınız taşları ve favori parfümlerinizi ve mumlarınızı bir arada sergileyeceğiniz şık bir tepsi veya her zaman imdadımıza yetişen o ahşap kutuları kullanın. Yarattığı etkiye siz de şaşıracaksınız.

5. Çiçeklerin Gücü Adına

Banyonuza her girdiğinizde size “oh be!” dedirtecek en basit dekorasyon çözümlerinden  birinde sıra. Cam, yayvanca bir kaseyi suyla doldurun ve içine taze çiçekler atın. Veya yine cam şişelerin ya da kavanozların içine taptaze bir tutam kır çiçeği koyun. Daha dayanıklı olsun istiyorsanız, yeşil bitkilerinizi hasır sepetlerin içine yerleştirin, lavabonuzda veya aynanın önüne koyun. Banyonuzun bu yeni ve canlı hali, size ve ruhunuza iyi geldiği gibi misafirlerinizi de şaşırtacak ve gülümsetecek.

Bornoz, banyodan çıktığımızda dinlenmiş ve tertemiz bedenlerimize giydiğimiz ve hemen her gün kullandığımız bir giyecek olmasına rağmen bizden en az ilgiyi gören eşyalarımızdan biri. Size banyonuzu sevdirecek şeylerin başında duş ve banyo keyfiniz geldiğine göre bornozunuzu da sevdiğiniz renklerde, sizi yumuşacık ve sıcacık tutacak bir yenisiyle değiştirmeyi deneyin. Beyaz ve pastel renkler size pamuklara sarınmış hissi verecek.

7. Aynaya Güzel Bakın

Aynalar, banyolarımızın demirbaşı olduğu kadar en önemli aksesuarları da. Size sıkıcı gelen aynalarınızdan kurtulup onları size aynaya “sahiden baktıracak” dinamik veya şık tasarımlı aynalarla değiştirmeyi deneyin. Basit bir ayna alıp beyaza veya maviye boyayarak deniz kabukları ve deniz yıldızlarıyla süslediğiniz kendi tasarımınızı da tercih edebilir veya daha afili bir tasarımda karar kılabilirsiniz. Aynanın yanına monte edilecek ve ışığı düzenleyip iyileştirecek aplikler de banyonun bütün havasını değiştirecektir. İşin sonunda emin olun banyonuz size yepyeni gelecek.


YORUMLAR