EV & YAŞAM

GÖMLEK NASIL ÜTÜLENİR?

08 Aralık 2017

Kabul edelim ki ütü yapmak "çok sevilen" aktivitelerden biri değil. Hatta bazen o kadar sıkıcı bir hal alır ki bu işlemi Pazar akşamına kadar erteleriz. Fakat bir gerçek var ki o da ütüsüz ya da kötü ütülü bazı parçaların en mükemmel kombini bile mahvedebileceği, en başta da gömlekleri.

Gömlek gibi oldukça göz önünde ve model olarak baskın bir parçayı çoğu zaman ütülemek bir matematik işlemi kadar zor görünebilir. Ama elbette çözümsüz değil. Gömleklerinizi kusursuz gösterecek birkaç tüyo ile ütü sorununu aşabilirsiniz:

*Ütü Masası

Ütü masanızın çok pahalı ya da çok profesyonel olması gerekmiyor. İşin uzmanları sadece ütü masası kılıfının altına bir ped yerine çok kalın bir havlu koymanızı öneriyor.

*Suyu İhmal Etmeyin

Ne kadar su o kadar buhar demektir. Gömleğinizi ütülemeden önce ütünüzde yeterli miktarda su olduğundan emin olun.


1.Yaka

Ütü işlemine gömleğinizin en göz önündeki kısmı olan yakayı ütüleyerek başlayın. Nemli yakayı komple açarak alt tarafını bir uçtan diğer uca bastırarak ütüleyin daha sonra ise tersini çevirip diğer yüzeyi de aynı şekilde ütüleyin.

2.Manşetler

Manşetler bir gömleğin en hızlı ve en kolay kirlenen kısmıdır, manşeti kirli bir gömleği ütülemekse lekeleri daha inatçı yapar, ütüden önce gömlek manşetlerinin temiz olmasına özen gösterin. Ütü işlemi için ise, manşetlerin düğmelerini iliklemeden önce içini sonra da dışını zeminin üstüne düz olarak ütüleyin.

3.Ön taraf

Gömleğinizin önünü ütülemeye düğmelerin bulunduğu taraftan başlayın ve ütünüzü düğmelerin etrafında, omuzun üstünden aşağıya doğru hareket ettirin.

4.Sırt

Gömleğinizin sırt bölümünü içeriden dışarıya doğru, kısa süreliğine en yüksek seviyede bastırarak ütüleyin. Ön bölümünde olduğu gibi sırtı da yukarıdan aşağı hareketlerle ütüleyin.

5.Kollar

Bir gömleğin ütülenmesi en zorlayıcı bölümü kollarıdır, bu yüzden gömleğinizin kollarını ütülemeyi en sonra bırakmanızda yarar var. Kusursuz bir ütüleme işlemi için kolu dikiş yerinden tutarak ütü masasına dümdüz bir şekilde serdikten sonra ve omuzdan manşete doğru bastırarak ütüleyin. Aynı işlemi her iki yüzey için de uygulayın.

YORUMLAR