EV & YAŞAM

HAFTA SONU FİLM LİSTENİZ HAZIR

23 Şubat 2017

Şimdi hemen en yumuşak koltuğunuza oturun, kahvenizi ve diğer tüm atıştırmalıklarınızı elinizin uzanacağı mesafeye yerleştirin. Acil durumlar için telefonunuz yanınızda olsun, film maratonuna başlıyorsunuz. 

Gia (1998)

İlk sırada başrolünde Angelina Jolie’nin oynadığı, bol dramlı Gia var. Filmimiz, ABD’nin ilk top modeli Gia Marie Carangi’nin ilk modelliğe başladığı 17 yaşından trajik ölümüne kadar geçen hayat hikayesini anlatıyor. Carangi’nin iniş çıkışlarla dolu, dramatik kariyerinde bir modelin 80’lerdeki moda endüstrisinde yaşadıkları Angelina Jolie’nin de  Altın Küre ödüllü performansıyla ekrana geliyor.


The Devil Wears Prada (2006)

Eski Vogue çalışanı Lauren Weisberger’in aynı isimli kitabından uyarlanan film, ünlü bir moda dergisinin perde arkasını gözler önüne seriyor. Andrea Sachs’in gazeteci olmak için geldiği New York’ta olaylar kendisini hiç de bilmediği moda dünyasının en büyük yayını olan Runway’de iş bulmasıyla başlar. Efsanevi yayın yönetmeni Miranda Priestly’nin akıl almaz istekleri, moda dünyasının acımasız gerçeklerini anlatan film Meryl Streep, Stanley Tucci, Emily Blunt ve Anne Hathaway’in mükemmel oyunculuklarıyla oldukça keyifli bir hale geliyor. Tabi oyunculukların yanında bu filme bayılmanız için bir başka unsur daha var, kostümler. Tasarımcılığını Sex and the City’den de tanıdığımız Patricia Field’ın yaptığı filmin her sahnesi sizde alışverişe çıkma isteği uyandıracak. 


Coco Before Chanel (2009)

Bir moda maratonuna çıkıp da Coco Chanel’e uğramamak olur mu? Olmaz elbette. Üçüncü filmimiz, efsanevi tasarımcı Gabrielle “Coco” Chanel’in hayatının anlatıldığı film, Coco Before Chanel. Başrollerinde Fransız sinemasının en sevilen aktrislerinden Audrey Tautou’nun ve Benoît Poelvoorde’nin oynadığı film ünlü modacının Chanel imparatorluğunu kurmadan önceki hikayesine dayanıyor. Coco'nun ablasıyla birlikte yetimhaneye bırakıldığı dönemle başlayan hikaye, kabarede hem şarkıcılık hem de terzilik yaptığı dönemle başlıyor. Başlarda Fransız kadınları için şapka tasarlayarak başlayan masal, Coco’nun Paris’e taşınmasıyla bir başarı öyküsüne dönüşür. 


Son Moda Aşk (2013)

Yine bir editör hikayesiyle karşı karşıyayız. Bu sefer hikayemiz bir Fransız moda dergisinde geçiyor. Genel yayın yönetmeni olma hayalleri kuran başarılı editör Alice’in yoğun iş hayatı sebebiyle yıllarca ihmal ettiği aşk karşısına bir uçak yolculuğunda çıkar. Kendisinden yaşça büyük Alice’den çok etkilenen Bathazar başta bir oyun olarak başladığı bu macerandan Alice’in kalbini kazanarak çıkacaktır. Yine birbirinden şık kadınların ve bol bol modanın geçtiği hikaye size eğlenceli bir iki saat geçirtecek.


Yves Saint Laurent (2014)

Listemizin son sırasında yine bir efsane var, Yves Saint Laurent. 21 yaşında Christian Dior’un sağ kolu olarak başladığı moda kariyerinde Dior’un ani ölümüyle önlenemez bir yükselişe geçen Cezayir asıllı modacının şöhreti ilk koleksiyonu ile birlikte tüm dünyaya yayılmaya başlar. Yves Saint Laurent’in ortağı ve hayat arkadaşı Pierre Bergé ile ilişkisinin kariyerindeki tüm dönüm noktalarının, krizlerin ve zor dönemlerinin anlatıldığı film kostümleri, çarpıcı detayları ve oyunculuklarıyla sizi Yves’in hayatında etkileyici bir yolculuğa çıkaracak

YORUMLAR