EV & YAŞAM

İYİ UYKUNUN RENGİ

03 Mayıs 2017

Evimiz, bizim sığınağımız. Hele ki yatak odalarımız bizi gece kucaklayan, sarıp sarmalayan, yeni güne hazırlayan evdeki en önemli odamız.

Eğer iyi uykunun ve sabahlara güzel başlamanın peşindeysek, yatak odalarımızın dekorasyonunda eşyalardan önce renklere önem vermeliyiz. LC Waikiki’nin Home koleksiyonu birbirinden renkli ürün yelpazesiyle sizleri bekliyor. Hayatımıza katacağımız renkler, mood’umuzu iyileştirmek ve korumakta sandığımızdan daha önemli.

Mavi

Mavi, sakinliğin rengidir. Kalp atışlarımızı düzene sokar, kan basıncımızı düzenler. Mavi yatak odasına sahip kişilerin çoğu, belki siz de yaşamışsınızdır; uyku düzenlerinin dengesinden ve sabahları keyifli bir şekilde uyandıklarından bahseder.

Karamel

Karamel rengi romantik çiftler için birebir. Fakat kahverengiyle karıştırmayın, kahverengi insanda aksine yalnızlık hissi uyandırıyor.

Beyaz ve Krem Rengi

Özellikle uzun mesailerle çalışan insanların kaçınması gereken tonlar; beyaz ve krem rengi tonlarıdır. Beyaz renkteki bir yatak odası, işten yorgun geldiğiniz gecelerde sizi rahatlatmaz, aksine hala çalışıyormuşsunuz hissini verir. 

Mor

Mor, salonlar ve oturma odaları için zengin ve sıcak bir renk olmasına rağmen yatak odalarında kullanıldığında insana huzursuzluk verebilecek kadar güçlü bir renk. Zihnin boşalmasını ve uykuya dalmasını zorlaştırdığı için yatak odalarınızda bu renkten kaçının.

Yeşil

Güne pozitif başlamak isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken renklerden biri de su yeşili ve uçuk tonlardaki yeşil. 

Sarı

Mutluluk hormonlarımızı tetiklediği ve bu yüzden sinir sistemimizi düzenlediği için şaşırtıcı olsa da sarı, yatak odalarımızda kullanmamız için iyi bir renk. Yine, yumuşak tonları dikkatlice, belli bir sıcaklık yaratana kadar kullanmakta fayda olduğunu hatırlatalım. 

Turuncu

Genelde çocuk odalarında kullanılan bir renk olan turuncunun sakinleştirici bir atmosfer yaratma etkisi bulunuyor. Dolayısıyla turuncu, bizi rahatlatan ve uykuya dalışımızı kolaylaştıran bir renk. Yetişkinlerin de yumuşak tonlarını kullanarak bu rengi yatak odalarında değerlendirmesinde fayda var.

Kırmızı

Kırmızı her ne kadar aşkın ve romantizmin rengi olsa da, yatak odası için iyi bir tercih değil. Aksine enerji emen bir renk. Kırmızı, kişilerde “kalkıp gitme” dürtüsünü harekete geçirdiği için fast-food kafeler ve restoranlarda kullanılan bir renktir. Buradan pay biçebilirsiniz.

YORUMLAR