EV & YAŞAM

KIŞLIK KİLOLARA ÇÖZÜM

20 Aralık 2016

Bu aralar aklınız hep bol şekerli tatlılarda değil mi?

Kendinizi suçlu hissetmeyin, yüksek kalorili yiyeceklere olan ihtiyacınızın en büyük sebebi, vücudunuzun kendini ısıtma ihtiyacı. Vücut, soğuk havalarda ısısını korumak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyunca beyniniz de o bol şekerli ve kalorili ürünler için size yalvarmaya başlıyor. Tabi, bu bilimsel açıklama size kilo almanız ya da fazla kilolarınızı kabullenmek için bir bahane olmasın. Birkaç önlem ile kışın sağlıksız kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

D ÇÖZÜMÜ

Yazın güneşten bol bol aldığımız D vitamini konusunda ne yazık ki kışın o kadar da şanslı değiliz. Gün ışığından yararlanma süremiz düştükçe vücudumuzda da kilo alımını tetikleyen D vitamini eksikliği baş gösteriyor. D vitamini eksikliğinin bu dönemde önüne geçmek için uzmanlar, her gün 25 dakika kremsiz güneşe çıkıp bol bol balık, karaciğer, peynir, yumurta ve süt tüketimini öneriyor.

KISALAN GÜNLER

Mevsim boyunca günlerin kısa olması sebebiyle atladığınız öğünler de beslenme düzeninizin bozulmasında önemli bir etken. Yoğun karbonhidrat tüketimine sebep olan bu etkenin Bu karbonhidrat isteğinin önüne geçemezseniz de kontrol edebilirsiniz. Makarna, pirinç, hamur işleri gibi rafine karbonhidratları hayatınızdan çıkarıp; kurubaklagil ve bulgur tüketerek kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

HAREKETSİZLİK

Kışın üzerinize çöken o miskinlik hali, sıcak ortamlara kendinizi hapsedip uzun uzun oturma isteği hareketsizliğe, hareketsizlik de kilo almanıza sebep oluyor. Sağlıklı bir vücut için kışın haftada en az 3 gün yapacağınızı 45 dakikalık antrenmanlar; düzenli egzersiz kışı en fit şekilde geçirmeniz için şart.

GECE KAÇAMAKLARI

Midemizin bize en büyük ihaneti olan gece acıkmaları sadece kışın değil her mevsim kilo alımına sebep olan alışkanlıkların başında geliyor. Bu krizleri en sağlıklı şekilde geçiştirmenin en iyi yolu ise kalorili atıştırmalıklar yerine tercih edilecek bir avuç leblebi.

YORUMLAR