EV & YAŞAM

MİZAH DOLU 5 KİTAP

18 Ocak 2017

Kitap alışverişine mi çıkıyorsunuz?

Kışı bir tür kitap okuma maratonu olarak görenler, bir fincan kahvesini aldığı an sayfalara gömülenler ya da ayda bir kez kitap alışverişine çıkanlar… Eğer kendinizi bu üç gruptan birine ait hissediyorsanız kesinlikle bu sayfada kalmalısınız. Bu hafta kışın şu gri ve kasvetli havasına enerji ve neşe katacak kitapları sıraladık sizin için.


Pınar’ın Yılbaşı Depresyonu

Eğer siz de en az bir kere sosyal medyada, “şüşkoluğuyla” dalga geçen Pınar’ın Depresyon hikayesini paylaştıysanız bu kitap size. Bizlerin ve fazla kilolarımızın internetteki bu eğlenceli dert ortağı, yaşadıkları, beklentileri, çocukluk anıları ve günlük hayatı ile karşımıza çıkıyor.


Mahalleden Arkadaşlar - Selçuk Aydemir

İşler Güçler, Kardeş Payı, Düğün Dernek ve Çalgı Çengi gibi yapımların senaristi olarak tanıdığımız Selçuk Aydemir, ilk kitabında da ekrandaki dilini bozmuyor ve sıcacık ve komik bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Yazar, 9 yaşındaki bir çocukken para kazanmak için bulduğu inanılmaz yöntemleri, arkadaşlıklarını, hayal kırıklıklarını ve diğer tüm trajikomik mahalle anılarını eğlenceli bir dille anlatıyor. Amigalar, tek kale maçlar, renkli civcivlerle dolu olan kitap sizi komik bir 90lar yolculuğuna çıkaracak.  


Hiç Olmamış Gibi Yapalım - Jenny Lawson

Dünyaca ünlü Blogger Jenny Lawson’ın anılarını anlattığı kitap aynı zamanda Goodreads okuyucularının 2015 yılındaki Yılın En İyi Mizah kitabı kategorisinde de favorisi oldu. Her zamanki çılgın, ironik ve eğlenceli diline sadık kalarak anılarını okuyucusuyla paylaşan Lawson, kitabını şöyle açıklıyor; "Bu kitap şaşırtıcı bir keşifle ilgili; korkutucu biçimde insani anların -sanki hiç olmamışlar gibi yapmayı tercih ettiğimiz anların- aslında bizi bugün olduğumuz kişiye dönüştüren anlar olduklarının keşfi. Hayatımın en iyi hikâyelerini bu kitaba sakladım."


Seinfeldia: How a Show About Nothing Changed Everything – Jennifer Keishin Armstrong

Hala internetten Seinfeld’in sezonlarını tekrar tekrar izleyenlerden misiniz? O halde bu kitap size. Jennifer Keishin Armstrong bizi, başta Emmy olmak üzere komedi kategorisinde pek çok ödül alarak 90’lı yıllara damga vuran dizi Seinfield’ı geri getiriyor. İki arkadaşın bir kafede Seinfeld’i hayal etmelerinin fazlasıyla komik perde arkasını anlatan kitap diziyi özleyenlere ilaç gibi gelecek.


Oğullar ve Rencide Ruhlar – Alper Canıgüz

"Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar. Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışarıdaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.

Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı."

Alper Canıgüz, okuyucularına yine akıcı anlatımıyla mizah ve zeka dolu bir dünya sunuyor. 5 yaşındaki Alper Kamu’nun mahallesinde geçen fantastik olayları bazen bir filozof, bazen bir psikolog nadiren de bir çocuk gibi anlattığı kitabın başından kalkamayacaksınız.

YORUMLAR