EV & YAŞAM

PROFESYONELLERİN KAHVESİ

07 Kasım 2017

Sabah uyandığınızda şöyle simsiyah ve sıcak bir kahve ile güne başlamanın keyfini az çok biliyorsunuzdur. Bir de tereyağı gerçeği var. Uzun uzun yapılan sabah kahvaltılarında kızarmış ekmekle olan yakınlığı ve zararlı-yararlı araştırmaları hiç bitmeyen, leziz besin.

Peki, bu ikiliyi hiç birlikte düşünmüş müydünüz?

Kulağa oldukça tuhaf gelse de bu ikiliyi bir arada düşünen hatta düşünmekle kalmayıp günün ilk öğünü yapanlar var. Kahve ve sporla arası iyi olanların son yıllarda en popüler içeceği haline tereyağlı kahve; nam-ı diğer Kurşungeçirmez Kahve aslında Katojenik diyetle gündeme geldi. Karbonhidrat tüketimini sınırlayıp protein ve yağ tüketimini artırmak üzerine kurulan bu diyetin en çok öne çıkan öğünü olan karışım, özellikle sporcular ve yoğun tempoda çalışanlar arasında hızla yayılarak bağımsız bir üne kavuştu.

Her ne kadar adı bir diyetle anılsa da diğer pek çok diyet listesinde yer alan öğünler gibi tek faydası tokluk hissi ya da ideal bir ara öğün olması değil, bu yüksek enerjili karışım beyninizi de harekete geçirerek odaklanmayı ve zihinsel üretimi de artırıyor. Öyle ki, Silikon Vadisi’nde ve yoğun tempoda çalışan yöneticiler arasında da popülerliğini zihinsel verimi artırmasına borçlu.

Kurşungeçirmez Kahve Nasıl Yapılır?

Sütsüz, şekersiz filtre kahvenizi, iki yemek kaşığı tuzsuz organik tereyağını ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını blender’da (kaşık olmaz) 30 saniye kadar karıştırın. Oldukça kolay olan tarifin önemli iki noktası var:

  • *Kaşıkla karıştırmak yerine her zaman blender’ı tercih edin.
  • *Sağlıklı etki için bol katkı maddeli, tuzlu tereyağı yerine tuzsuz köy tereyağı kullanın 

YORUMLAR