EV & YAŞAM

SALONUNUZ IŞIK ALMIYOR MU?

05 Nisan 2017

Güneş ışığı, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan bizi iyileştiren, iyi hissettiren, mutluluk veren en önemli unsurlardan biri. Karanlık bir evde insanın kendini enerjisiz, depresif ve yorgun hissetmesi bu sebeple gayet normal. Gün içinde vakit geçirdiğiniz odanın daha aydınlık olmasını istiyorsanız denemeye değer birkaç önerim var:

Aynalar

Özellikle pencerenin tam karşısına denk gelecek şekilde büyük bir aynayı duvarınıza asın. Pencereden yansıyan ışık odanın içinde iki katına çıkacak, böylece odanız da daha büyük görünecek.

Tablolar

Eğer odanızda koyu renklerde, büyük tablolar varsa bunlardan kurtulun, yerine açık ve pastel renklerde, ruhunuza daha iyi gelecek aydınlık resimler ile oda dekorasyonunuzu tamamlayın. Çerçevelerin abartılı ve varaklı olmamasına özen gösterin. 

Renkler

Aslında söylemeye gerek yok, açık renk duvarlar ve açık renk mobilyalar, kumaşlar odanızı çok daha aydınlık gösterecek. Koyu ahşaplardan, siyah, kahverengi, bordo renklerden kurtulun. Eğer hepsine bir anda girişemiyorsanız değişime odadaki en büyük eşyadan başlayın, farkı bir anda göreceksiniz.

Mat Duvarlar

Sanılanın aksine parlak boyayla boyanmış duvarların yarattığı pırıltı, ışığın dengesiz dağılmasına sebep olur. Bu sebeple duvarlarınızda mat boyayı tercih edin.

Metalik, Cam Detaylar

Duvarlardaki parlak yansımalardan kaçınmamız gerektiğini öğrendik ama detaylarda bunun tam tersini yapıyoruz. Örneğin, cam veya aynalı camdan bir sehpayla yaşam alanınızı daha aydınlık ve enerjik bir hale dönüştürebilirsiniz. Metal yansımalı aksesuarlardan faydalanmayı da ihmal etmeyin. Evinizde kullandığınız aksesuar modelleri evinizin havasını detaylarda yaşatır.

Perdeler

Eğer odanızda kadife, saten gibi ağır kumaşlardan ve koyu renkli perdeleriniz varsa onları bir an önce değiştirmenizi öneririm. Hafif dokulu, açık renkli perde modelleri buluşunca neden daha önce yapmadım diyeceğinize eminim.

Temiz Pencereler

Pencerelerinizi temizleyin, temiz tutun. Kirliyken unutsak da, temiz camların bizi nasıl mutlu ettiğini ve odaya getirdiği ferahlık hissini hepimiz biliriz, değil mi?

YORUMLAR