EV & YAŞAM

YILIN İLK GÜNÜ İÇİN 5 BESLENME KURALI

29 Aralık 2016

Şimdiden hazırlıkları başlayan, bol kalorili ve ağır yeni yıl sofralarının ertesi günü için size birkaç tavsiyemiz var. Hem ertesi günde mide bozulmaları ile uğraşmayın hem de 2017’nin ilk sabahına taptaze uyanın.

Kural 1:  HAREKET EDİN!

Tüm gece eğlenmenin getirdiği o tatlı yorgunluk sizi hemen uykunun kollarına itmesin, ihtiyacınız olan uykudan fazlası tüm gün kendinizi halsiz hissetmenize sebep olur. Yapacağınız hafif bir egzersizle gün boyu kendinizi çok daha enerjik hissedebilirsiniz.

Kural 2: BOL SU

Her şeyde olduğu gibi ağır bir sofranın ertesi gününde de ilk önemli kural vücudu su ile temizlemek. Özellikle toksinlerden kurtulmak için suyunuza nane, portakal, limon, salatalık, biberiye katarak kendinize kolay bir detox suyu hazırlayabilirsiniz.

Kural 3: HAFİF ÖĞÜNLER

Önceki gecenin üstüne bir de bol kızartmalı, börekli bir kahvaltı olmaz elbette. Antioksidan özelliği olan kırmızı biber, maydanoz gibi besinlerle, bol proteinli hafif bir kahvaltı günün ilk öğünü için en doğru çenek olacaktır. Gecenin yorgunluğu ile güne çok erken başlamayacaksanız öğle yemeğini bugün için atlatabilirsiniz. Akşam yemeği için tercihinizi hem rahat bir uyku için hem de vücudunuzun dinlenebilmesi için zeytinyağlılardan, yeşil sebzelerden yana kullanın.

Kural 4: TAZE MEYVE SULARI

Günün ara öğünlerinde midenizi yoracak besinler yerine taze sıkılmış meyve ve sebze sularına, ev yapımı hoşaflara başvurarak hem vücudunuzu toksinlerden arındırın hem de sağlıklı doğal yollardan şeker alarak enerjinizi artırabilirsiniz.

Kural 5: KURUYEMİŞ

Aklınıza hemen kokteyl tabakları gelmesin lütfen, önceki geceden farklı olarak bu sefer ara öğün yerine geçecek çiğ ceviz, çiğ badem gibi daha sağlıklı seçenekleri tüketiyoruz.

YORUMLAR