EV & YAŞAM

YILIN RENGİ BELLİ OLDU!

13 Aralık 2017

Uzun ve yorucu bir yılın daha sonuna geldik. Bir taraftan arkamızda bıraktığımız trendlere bakarken bir taraftan da gözümüz en yenilerinde. Neler olacak, yeni nelerle karşılaşacağız derken ilk belirlenen 2018 yılının rengi oldu, Pantone Color Institute tarafından belirlendi. 2017 yılının yeni başlangıçları temsil eden taze yeşilinden sonra, 2018 yılının rengi, morun etkileyici bir tonu olan Ultra Violet oldu.

Kırmızı ve mavinin dramatik bir karışımı olan renk, karşıkültür, yaratıcılık, özgünlük gibi güçlü anlamları temsil ediyor. Ultra Violet’in yaşadığımız dönemi yansıttığını belirten Pantone’nin Başkan Vekili Laurie Pressman rengi, “kutunun içinde ya da dışında değil, kutunun tamamen olmadığı; sınırsız bir yaşamın simgesi” olarak açıklıyor. Pressman’ın pek çok ten rengi tarafından giyilebilecek bir ton olarak açıkladığı rengin en çok Rihanna’ya yakıştığını söylüyor.

Her yıl başta tasarımcılar olmak üzere tüm sektörlerin merakla beklediği Pantone rengi, uzmanların dünyanın dört bir yanında yaptığı araştırmalar sonucu belirleniyor. Sinemadan otomobillere kadar pek çok farklı alanın ve sosyo-ekonomik koşulların analiziyle belirlenen renk tüm yıl boyunca sayısı endüstriye etki ediyor.

İhtişamın ve Yaratıcılığın Rengi: Mor

En kompleks yapılı renklerin başında gelen morun etkisi ve temsil ettikleri de oldukça güçlü. Elde etmesi oldukça zahmetli ve pahalı olmasından dolayı tarih boyunca sarayların, soyluların, ihtişam ve zenginliğin rengi olarak anıldı. Hatta anılmakla kalmadı halka yasaklandı; kendilerinden başka herkese mor giymeyi yasaklayan Roma imparatorları ve daha da ileri giderek mor renk giyenleri ölümle cezalandıran İmparator Neron.

Tarihte zar zor elde edilen bu gösterişli renk 1850’li yıllara gelindiğinde sentetik boyaların ortaya çıkmasıyla biraz olsun sarayla bağlarını koparmaya başladı. Yakın tarihe baktığımızda ise tıpkı popüler kültürde kendisiyle özdeşleşen Prince, David Bowie, Andy Warhol gibi mor her zaman karşı kültürün, sanatın ve yaratıcılığın rengi olmuştur.

Hayatın içinde pek çok farklı akımı, düşünceyi, dönemi ve olayı sembolize etmesinin yanında diğer renklerden farklı özelliklere sahip. İnsan gözü için ayırt etmesi en zor renklerden biri olan rengin sakinleştirmeden yaratıcılığı tetiklemeye kadar pek çok psikolojik etkisi de bulunuyor.

Siz de 2018 yılının trendlerini LC Waikiki’nin mor renkli ürünleriyle yakalayabilirsiniz.

YORUMLAR