GÜZELLİK

YAZLIK AYAK BAKIM REÇETENİZ

16 Temmuz 2017

Her ne kadar sıcaklardan şikayet etsek de yine de biliyoruz ki yaz gibisi yok.

Bir defa en güzeli üzerimizdeki tüm ağırlıklardan kurtuluyoruz. Ne o çok ağır kazakları ne de kalın mont ya da paltoları taşımak zorunda olmamanın verdiği hafiflik gibisi yok. Elbette bu hafiflik sadece kıyafetlerde değil. Ayaklarımız da yılın en özgür ve rahat dönemini yine yazın yaşıyor. Bu her yere terlikle gitme isteğinizin doruğa çıktığı, sandaletlerinizle adeta ayrılmaz bir ikili olduğunuz mevsim bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Bu sefer konumuz ayak bakımı.

Terliklerle kumda, sokakta gezmek çok keyifli ama tüm bu dış etkenlerle birlikte ayaklarınızın da biraz hırpalandığı bir gerçek. Fakat bakımı zor değil. Hem görüntüleri için hem de sağlıkları için size birkaç önerimiz olacak.

*İlk kuralımız temizlik. Mutlaka her gün ayaklarınızı sadece su ve sabun yardımıyla temizleyin.

*Banyodan sonra ayaklarınızı ponza ile temizleyerek ölü deriden arındırmak yumuşacık ayaklar için oldukça kolay bir adım olacaktır.

*Duştan sonra ayaklarınızı kremle masaj yaparak kuru ve çatlak topukların önüne geçebilir ve kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. 

*Güneş kremleri sadece yüzünüz için değil ayaklarınız için de son derece önemlidir. Özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkarken yüksek faktörlü güneş kremi kullanmaya dikkat edin.

*Tırnak kesimi de sağlıklı bir ayak için en önemli aşamadır. Tırnaklarınız etinize batmayacak şekilde, uzama yerine paralel olarak düzenli kesilmeli.

Gelelim maskelere; ayak bakımınız için sık sık pedikürcülere ya da bakım merkezlerine taşınmanız da şart değil. Evde uygulayabileceğiniz pek çok pratik ve faydalı bakım kürü var.

Karbonat Bakımı:

Bir kabın içine 3 yemek kaşığı karbonat ve sıcak su koyun ve ayaklarınızı bir süre bu suda bekletin.

Yeşil Çaylı Scrub

2 paket yeşil çayı poşetinden çıkararak içine 1 çeyrek bardak badem yağı, 1 taze sıkılmış limon suyunu, 1 yemek kaşığı balı ve 1 yemek kaşığı esmer şekeri ekleyin. Ilık suda nemlenene kadar beklettiğiniz ayaklarınıza bu karışımı masaj yaparak uygulayın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUMLAR