KEŞFET

17 MUHTEŞEM SAHİLLİ ŞEHİR

16 Eylül 2016

Artık hafif hafif esmeye başladı, bunlar sonbaharın bizi önden mevsime hazırlama hareketi. 

“Hep böyle essin” dediğiniz bu tatlı, ara mevsimde herkes Bozcada, Kaş gibi fazlasıyla popüler ve dolayısıyla da kalabalık destinasyonlara akın ederken siz, tüm bu çılgın kalabalığı Budva için atlatabilirsiniz.

Güneydoğu Avrupa’da; Karadağ’da yer alan Budva, Adriyatik’in en güzel tatil noktalarından biri. Tabi bunda Türkiye ile arasındaki vize muafiyetinin de payı büyük. Budva, sadece 1 saat 45 dakika uzaklıkta, yani bir hafta içi akşamında işten çıkıp eve dönerken yolda çok daha uzun saatler harcayan İstanbul sakinleri için gayet yakın. Altın kumu, turkuaz sahili ve yemyeşil doğasıyla, sadece şezlongunuzdan etrafı izlerken bile dinlenebileceğiniz bir sahil şehri burası. 

Budva, sadece 17 muhteşem sahilden ibaret değil; tarihi de plajları kadar etkileyici.

Budva, sadece 17 muhteşem sahilden ibaret değil; tarihi de plajları kadar etkileyici. Doğal güzelliklerinin yanında özenle korunmuş ve geçmişi 2500 yıl öncesine kadar uzanan tarihi dokusu da sizi zamanda yolculuğa çıkaracaktır. Bu arada tarihi ve doğal güzellikleri sizi yanıltmasın, sadece huzur vaat etmiyor, eğlence de menüye dahil; hatta Karadağ’ın Miami’si olarak da biliniyor. 

Bu sahil şehrinde aç kalmanız ya da büyük bir çılgınlık yaparak diyet yapmanız da pek mümkün değil. Budva'nın bulunduğu bölge dolayısıyla Akdeniz mutfağının tüm karakteristik özelliklerini taşıyan menülere sık sık rastlayacaksınız. Yine de tam bir adres isterseniz de size rüstik dekorasyonu ve taptaze deniz ürünleriyle öne çıkan Tri Ribara’yı, mükemmel manzarasıyla balıkçı kasabası Przno’nun leziz sakini Langust’u ve Budvalıların favori adreslerinden biri olan Jadran’ı tavsiye ederiz.

Peki ne giyinmeli, nasıl giyinmeli?


Gelelim bavula, biliyoruz ki yanlış bir bavul tatilin tüm ritmini bozar. Tatilinizin tadı bozulmasın diye size, bu coğrafyanın karakterine uyum sağlayabilecek parçalarla, 3 oda 1 salon olmayan bir bavul hazırlamanız için yardımcı olmak isteriz.

Budva bir bahar şehri, o sizi çok pişmiş gibi hissettiren güneşinden, nefes almaktan vazgeçiren kuru sıcağından kurtuluyor baharda. Ama bu demek değil ki üzerinizdeki hafif parçalardan vazgeçip, kışlıkların kollarına bırakmanız gerekiyor kendinizi. Doğayla bu kadar iç içe bir lokasyonda stiliniz için de gösterişli parçalar yerine hippi ruhlu, rahat ve renkli parçaları tercih etmek doğru olur. Mesela sezonun sonsuz desen çeşitlemesine rahatlıkla bavulunuzda yer verebilirsiniz. Bir bahar bavulu her zaman bir kaç parça hırkaya ve trikoya ihtiyaç duyar. Fakat bu hırkaları Jean pantolonlara mahkum etmiyoruz; yaz günlerinin hatırına uzun etek ya da elbiselerle eşleştiriyoruz. 

Sezonun en hit detayı olan püsküllere de mutlaka yer açın bavulunuzda, mesela püsküllü bir çanta pek çok kombininiz için oldukça stil sahibi bir tamamlayıcı olabilir. Aksesuar konusunu burada bırakacak değiliz, boho küpeler, kat kat ince kolyeler ve yine çiçek çocukları hatırlatan yüzükler mutlaka çantanızın bir gözünde bulunsun. Bu parçaların sadece yazlık olduğunu düşünenler için hatırlatmakta fayda var, tüm bu püsküllere kat kat kolyelere önümüzdeki sezonlarda da ihtiyacınız olacak.


Erkeklerin işi bu noktada biraz daha kolay, doğru bir keten pantolon, toprak tonlarında bir triko, şık bir mokasen ve birkaç aksesuar bavullarını önemli ölçüde hazırlamaya yeter. Yürüyüş yaparken paçalarını kıvırabileceğiniz, doğanın renklerinde bir pantolonunuz olsun bavulunuzda ve bu pantolonu da keten bir gömlekle ya da biraz daha Akdeniz’e uygun olarak çizgili bir tişörtle eşleştirin. Bir de tabi, centilmenlik yapmak üzere paylaşabileceğiniz yanınızda bir yelek bir hırkanız olsun. 


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUMLAR