KEŞFET

Bir Kızıl Şehir: Moskova

28 Nisan 2017

Churchill Moskova için söylediğinde haklıymış,

"Bir muammanın içinde, sırlarla sarmalanmış bilmece."

Öyle bir şehir ki her köşe başında farklı bir heykel, farklı bir mimari ve her yürüdüğünüz sokakta farklı bir ruh var. Birçok gezi yazısında belirtildiği gibi “Moskova’yı görmeyi hep çok istiyordum” demeyeceğim, zira özel bir ilgim yoktu. Ben gezi denince aklına Avrupa gelenlerdenim. Moskova ile tanışmam bir iş gezisi sayesinde ve tesadüfi oldu, iyi ki de olmuş. Çünkü ben Rusya’yı hep soğuk bir yer olarak düşünüyordum ve ön yargım bu kocaman ve hareketli şehri görmeme engel olacaktı. Moskova’yı ziyaret etmeyi düşünenler için birkaç maddeyi aşağıda sıralıyorum:

Ulaşım

Hava alanında ve genel olarak şehirde yaşadığım en büyük zorluk, çoğunluğun İngilizce bilmiyor, bilse de konuşmuyor oluşuydu. Yeterince araştırma yapıp, gitmeden önce güncel bir şehir, bir de metro haritasını yanınıza almanızı tavsiye ederim. Neredeyse tüm şehri birbirine bağlayan beş tane metro hattı var, istasyonların her biri ise gerçekten birer sanat eseri. Oymalar, heykeller, kimi istasyonlardaki modern sanat eserleri aslında Rusya’nın köklü tarihini ve modern hayatla ne kadar paralel ilerlediğini bizlere gösteriyor. Metrolarda tek binişlik biletler 110 ruble, bindikten sonra ise istasyonlar arasında istediğiniz kadar geçiş yapabiliyorsunuz. Sadece işe gidiş ve dönüş saatlerinde metrodan da uzak durun hatta o saatlerde ulaşımdan uzak durun.

Taksilerde bizim alıştığımız “sarı taksi” yani devlet tarafından denetlenen yasal taksilerin kullanımı yeni yeni artış göstermiş. Öncesinde korsan taksilerle, binmeden önce pazarlık yaparak seyahat ediliyormuş. Şehir bu alışkanlıktan henüz vazgeçmemiş, bu taksilerin şoförleri de genelde Azeriler. Dilimizi konuşuyor diye sakın güvenmeyin çünkü şehri bilmemenizden faydalanıp sizden çok yüklü miktarda paralar talep ediyorlar. Yukarıda bahsettiğim sarı taksi mantığı o kadar kullanışlı ki, tıpkı bizim metrobüs yolu gibi bu taksilere özel yollar ayrılmış ve sadece otobüsler ve yasal sarı taksiler bu yolları kullanabiliyor. Yandex Taxi uygulaması ile de hem taksi çağırabiliyor, hem dil engeline takılmıyor hem de gideceğiniz mesafede ne kadar ödeyeceğinizi daha taksiye binmeden telefonunuzdan görebiliyorsunuz.

Yeme & İçme

Rusya = pelmeni cenneti. Bizim mantılarımızın biraz daha büyüğü, içi değişik malzemelerle doldurulabiliyor ve isteğinize göre ya çorba gibi ya da suyu olmadan sade servis ediliyor. Üzerinde ise tabii ki Rusya’nın pek meşhur kreması var. Genel olarak tüm yiyeceklerde az da olsa krema kullanılıyor ve mutfaklarında baharatın yeri oldukça küçük. Beef stragonoff tam da burada denemeniz gereken bir yemek. Pelmeni ve beef stragonoff dışında Özbek – Tatar yemekleri servis eden yerler de oldukça yoğun. Buralarda deneyeceğiniz çibörekler sizi asla pişman etmeyecektir. Yerel tatlar dışında franchise olarak işletilen burger zincirleri, fast food seçenekleri de her yerde bulunabiliyor. İçecek konusunda da çok geniş seçenekler mevcut. Eğer alkol alacaksanız, Türkiye’dekinden çok daha ucuz olacağından emin olabilirsiniz. Genel olarak halkın en çok içtiği içecek ne mi? Tabii ki domates suyu!

Müzeler & Kiliseler

Aziz Basil Katedrali, Devlet Tarihi Müzesi, Lenin’in Anıt Mezarı ve Kremlin Sarayı Kızıl Meydan’da bulabileceğiniz en güzel kültür merkezlerinden. Giriş ücretleri çok yüksek olmamakla birlikte, hepsinin saat 17.00’da kapandığını unutmayın. Değerli şairimiz Nazım Hikmet’in mezarının da bu şehirde bulunduğunu söylemezsek olmaz. Benim vaktim kısıtlı olduğu için daha fazla gezemedim, fakat Moskova’da metro istasyonlarının bile birer sanat eseri olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUMLAR