KEŞFET

BİR MASAL DİYARI NORVEÇ

16 Ekim 2016

Her hafta dünyanın bambaşka köşelerini gösteren pusulamız, bu sefer bize Norveç'i gösteriyor. 
Dünyanın tuvalleri desem bir şeyler çağrıştırır mı size? Dünyanın oksijen, su ve daha sayamadığım pek çok güzelliğin kaynağı, Norveç. Norveç, bize göre daha kuzeyde, dolayısıyla bavulumuzda bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor. Hemen yazlıkları bir köşeye atıp kuzey coğrafyasına uygun bavulumuzu hazırlamaya koyuluyoruz. Norveç'e gitmeden önce ilk yaptığımız şey, çekim yapacağımız tarihlerde hava durumunun nasıl olduğuna bakmak oldu. Sıcaklığın 8-10 derece arasında olduğunu görüp tüm montları, kalın kazakları, hırkaları hemen bavula yerleştirdiysem de eksikler yok değildi. Eksikleri gidermek üzere babamıza, hem bizim hızla büyüyen gezgin Yakupcan'a hem de bana mevsime uygun yeni sezon ürünler almak üzere LC Waikiki'de alışverişin izini sürüyoruz. Bu sezon biz kadınlara göre öyle güzel öyle renkli seçenekler var ki insanın hepsini alası geliyor.

  Pembeler, lila renkler, kırmızılar, belli ki bu yıl fazlasıyla renkli geçecek, soğuk kış bu renklerle ısınacak. Bu arada erkek ürünlerinde de gözüm kalmadı değil. Lacivert, gri, kahverengi tonlarında hem çok kullanışlı hem de çok şık tasarımlar var. Bebek ve çocuk kısmından bahsetmek için ayrıca bir yazı yazmam lazım. Ufaklıklar için yapılan tasarımları bana göre yapsalar giyerdim, öyle sevimliler ki.. Üstelik fonksiyon olarak çok avantajlılar, kat kat giydirmeye gerek kalmadan sıcacık tutan sağlıklı kumaşlar kullanılmış, yani şansıma tam da Norveç'e uygun koleksiyon.

Bavul hazırlıkları tamam olup, seyahat günü de gelip çatınca ailecek biniyoruz uçağa. Direk uçuşların olduğu seyahatimiz başkent Oslo'ya gerçekleşiyor ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor ama hiç yorucu değil, inanın yol nasıl geçiyor hiç anlamadık. Bu arada uygun fiyatlı biletleri yakalamak için biletlerinizi çok önceden almakta fayda var. Uygun fiyatlı oteller, restoranlar ve hatta ücretsiz ulaşım ve müzeler içinse Oslo Pass denilen bir kart var. Bu kart hava alanlarında turist danışma merkezlerinden de edinilebiliyor.

İlk Durak Oslo


Taksi, otobüs gibi seçeneklerde var tabii ama biz Flytoget trenini kullanıp Oslo merkez istasyona varıyoruz. Havaalanından trene binip 20 dakika içinde başkent Oslo'ya varıyoruz. Bu arada, sonbahardan kışa geçişte yakaladığımız Oslo için özel olarak bu zamanlarda gidin diyemeyiz, inanın her mevsim güzel bir şehir burası.

Oslo’nun bir diğer önemli tarafı daha var, yapılan araştırmalarda dünyada yaşanabilir büyük şehirler arasında ilk 3'de yer alıyor bu başkent. Tertemiz, bakımlı, düzenli yolları ve caddeleri inansanda hayranlık uyandırıyor. Küçük, yürüyerek keşfedilebilen, oldukça pratik bir şehir için City Pass isimli kartlardan alarak da (saat seçenekleri mevcut) rahatlıkla gezebilirsiniz. Oslo’da ulaşım ücretsiz olduğu gibi bazı müzelerde ücretsiz ve restoranlarda da indirim var.

Fiyortların Adresi


Ülkenin şöhreti büyük ölçüde herkes tarafından görülmek istenen fiyortlarından geliyor. Şehrin en ücra noktalarına kadar giren Oslo fiyordu inanın anlatıldıkları kadar var, şehre baş döndürücü bir hava katıyor. Hangi tepeye çıksanız hemen fiyort üzerindeki adalar ve ormanlar fotoğraf karenize giriyor. Başkent Oslo'nun fiyordu bize yetmez efendim diyorsanız ki bence de başka fiyortlar görmekte fayda var bu kadar yol gelmişken ülkenin batısına doğru yol almak lazım. Huzur, sakinlik, dinlenme bu fiyortlardan yayılıyor çevreye. Tabi, Norveç sadece Oslo ile bitmiyor, daha Bergen, Flam gibi masal diyarları da var.

YORUMLAR