KEŞFET

Sağlık Dolu Bİr Hafta sonu ETKİNLİĞİ

01 Aralık 2016


Son yılların en sağlıklı trendini çocuklarla deniyoruz!

Kış soğukları, şehrin kalabalığı ve trafik tüm çocukları iyice duvarların arasına hapis etmişken size oksijen ve sağlık dolu bir önerimiz var, orman banyosu. Japonların bize 80’lerde armağan ettiği ve beş duyu organını kullanılarak ormanla ilişki kurmayı gerektiren bu aktivite, şehirlere tıkılıp kalmış her insan için bir tür ilaç görevi görüyor. 

Sadece biraz yeşil alan ve doğa gördüğümüzde bile sevinç çığlıkları atan zihnimizi düşünürsek ormanda bir gün geçirmenin tedavi etkisi olmasına şaşmamak gerek. Düşünün, bütün bir hafta o yüz yüze kaldığınız beton duvarlar, artık kulaklarınıza işlemiş korna sesleri, yetişmesi gereken işler yok. Sadece ağaçlar, temiz hava, toprak ve aileniz var. Sadece düşüncesi bile şimdiden iyi hissettirmedi mi?

   Asıl adı Shinrin-Yoku olan orman banyosu aslında bir doğa aktivitesinden çok bir terapi metodu olarak geçiyor.   Anksiyeteden, bağışıklık sistemine, yüksek tansiyondan, kronik strese kadar hem zihinsel hem de fiziksel pek çok    sağlık sorununa faydası var. 

Konu böyle fayda dolu bir aktivite olunca sadece kendimizi düşünmüyoruz elbette, orman banyosu ne yazık ki en az bizim kadar metropol şiddetine maruz kalan çocuklar için de ideal bir hafta sonu aktivitesi. 

Peki, ormanda bir yürüyüş nasıl orman banyosuna dönüşür?

Öncelikle her ne olursa olsun telefonlarınızı dış dünyaya kapatarak başlayın. Başında da söylediğimiz gibi, orman banyosu beş duyunuz yardımıyla ormanla ilişki kurmanızı gerektiriyor. Yani, çiçeklere dokunun, ormanı dinleyin, doğayı izleyin, temiz suların tadına bakın hatta biraz da olsa ayakkabılarınızdan kurtulup toprağa basın.

Şimdi hemen size en yakın ormanı –biliyoruz, orman bulmak zor- bulup planınızı yapın. En azından bu hafta sonu çocuklarınızı ve kendinizi tıkılıp kaldıkları alışveriş merkezlerinden, kapalı oyun alanlarından ve ekranlardan kurtarıp doğayla buluşturun.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUMLAR