KEŞFET

SAN BLAS ADALARI

23 Kasım 2016

Henüz kimseler keşfetmeden Panama'nın cenneti, San Blas Adaları'nı keşfediyoruz!

San Blas Adaları Panama’nın Karayip bölgesinde yer alıyor ve içinde yaklaşık irili ufaklı 300 adayı barındırıyor. Uzunlukları 2 metre ile 1km arasında değişen bu adaların çoğu 200 metre civarında diyebilirim. Bölgeye gitmek çok kolay olmadığı için San Blas Adaları henüz aşırı turistik bir destinasyon haline gelmemiş. Bu sebeple bu bölgeye nasıl gidilir önce onu anlatarak başlayalım.

Adalara ulaşmak için önce Panama’nın başkenti Panama City’e gelmeniz gerekiyor. Eğer Türkiye’den gelecekseniz direkt Panama’ya uçuş aramak yerine Kolombiya ya da Kosta Rika’ya da bakabilirsiniz. Hangisine hesaplı bulursanız ona yönelin derim. Çünkü bu ülkeler arasında Panama City’e ekonomik uçuş bulmak neredeyse her zaman mümkün. Ayrıca bu 3 ülke de Türk vatandaşlarından vize istemiyor, sadece ülke girişinde dönüş biletinizi sorabilirler. Onun için dönüş biletinizin çıktısı muhakkak yanınızda olsun. Panama City’e geldikten sonra acenteler aracılığıyla San Blas Adaları’na gidebilirsiniz. Ama, bu yöntem biraz pahalı olabilir. O sebeple acentelere bakmak yerine hostelleri ziyaret edin. Sırt çantalı gezginlerin hostellerde kalmasından dolayı buradaki alternatifler genelde daha ucuz oluyor.

Hostellerden isterseniz 2 gece 3 günlük paket tur alabilir, isterseniz de benim yaptığım gibi sadece ulaşım hizmetini alarak kendiniz de gidebilirsiniz. Şimdi biraz bunu açıklayalım; paket turlarda günler kesin olduğu için adalarda kalma süresini uzatmak ya da kısaltmak pek kolay olmuyor. Bu sebeple de gidiş-dönüş ulaşım hizmetini hostellerden yaklaşık 100 dolara satın alabilir ve adalarda dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Önce Panama City’den ciple 2-3 saatlik yolculuk yapıp Karayip tarafına geçiyorsunuz. Ciple diyorum, çünkü toprak yol o kadar kötü ki normal araçla gitmek pek mümkün değil. Daha sonra ufak bir tekneyle istediğiniz adaya geçeceksiniz. Bu arada, bölgede çok fazla ziyaret edilecek ada olduğu için hangi adaya ya da adalara gideceğinizi iyi belirlemek lazım. Fotoğraflarda gördüğünüz yer, 3 günümü geçirdiğim Ina Adası’dır.

Adalarda günlük konaklamaya üç öğün yemek de dahil olmak üzere hepsi için kişi başı fiyat gecelik 20 - 25 dolar arasında değişmekte. Yalnızsanız paylaşımlı odada kalabilir, iki kişiyseniz size özel bungalov da alabilirsiniz. Yemekler ise genelde deniz mahsulü ve oldukça lezzetli oluyor.

San Blas Adaları’nın sahibi Kuna Yala yerlileri ve bu adalar yabancılara satılamıyor. Genelde her ada bir aileye ait. Yalnız bu yerliler turistleri pek seven insanlar değiller; aşırı soğuklar. Eğer fotoğraflarını çekmek isterseniz öncesinde kesinlikle izin alıp, ödemesini yapmanız gerekiyor. Yanlarından geçerken günaydın ya da iyi akşamlar derseniz de cevap vermeyebilirler. Onlara karşı saygım sonsuz ama böylesine cennet gibi bir yerde yaşayıp bu kadar soğuk olmalarına hiçbir zaman anlam veremedim. 

Adalardaki elektrik güneş enerjisi ya da jeneratörlerden karşılanıyor. İnternet hizmeti yok, ama bazı adalarda yerel cep telefonu hatları çalışıyor ve yavaş da olsa interneti akıllı telefonunuz üzerinden kullanabiliyorsunuz. Gerçi böylesine bir adaya gelmişken cep telefonunu bir kenara bırakıp, ortamın tadını çıkartmak gerekir ama acil durumlar için internet bulma ihtimaliniz de bu şekilde var. Tatlı su ve yiyecekler civardaki büyük adalardan ya da en yakın ilçeden teknelerle getiriliyor. Yanınızda atıştırmalık bir şeyler götürmek faydanıza olacaktır. Çünkü adalarda istediğiniz yiyecekleri bulmak pek mümkün değil. 

Civardaki adalardan birine gitmek isterseniz kaldığınız yerdeki yetkiliyle görüşüp, başka adaya gitmek istediğinizi söyleyin. Ortalama 10-20 dolara dilediğiniz adaya sizi götürüyorlar. Bu bölgede sadece adaların olduğunu düşünmeyin, çok zengin sualtı güzellikleri de var. Tüplü dalış yapmaya gerek olmadan, sadece maske ve şnorkelle bile rengarenk balıkları hatta resifleri görebilirsiniz. Adalarda kaldığınız sürece ayakkabı ya da terlik giymenize gerek yok. Çünkü her yer plaj kumu. Palmiyelerin arasına gerilmiş hamaklarda kestirmek, kitap okumak, turizm acentelerinin reklam afişlerinde gördüğünüz o kristal sulara karşı dalıp, gitmenin keyfi anlatılamaz, yaşamak gerek. Eğer akşamları dolunay zamanına denk gelirseniz gece manzarası da ayrı bir güzel oluyor. Yani bu adalarda kalmak fantastik ve ömür boyu unutamayacağınız bir tatil keyfi yaşamak anlamına geliyor.

Eğer Orta Amerika’yı geziyorsanız Panama’dan Kolombiya’ya, ya da tam tersi olacak şekilde 5 günlük tekne turu alarak da San Blas adalarına gelebilirsiniz. Tekne turlarının fiyatı kişi başı 500 dolar civarında oluyor. Bu tekneler adaların yanına demir atıp, gün gün gezerek yoluna devam ediyorlar. Adada sabit kalmanın daha keyifli olacağını düşünerek tekne turunu tercih etmemiştim. Olur ya San Blas Adalarına gelmek isterseniz; tatil süresini biraz uzun tutup civardaki birkaç ülkeyi de plana dahil edin derim.

YORUMLAR