KEŞFET

TÜKETİLMEMİŞ BİR ŞEHİR: TİFLİS

02 Ağustos 2017

Yazdan kalma son günleri Kurban Bayramı tatili ile birleştirme planları yapıyorsanız ya da sadece yeni bir coğrafya keşfetmeye ihtiyacınız varsa size hem yakın, hem makul bir plan yaptık, Tiflis.


Yurtdışı olması sizi korkutmasın, Gürcistan sizi vize randevuları ve pasaport işlemleri ile uğraştırmayacak. Yani tatil dönemleri için hemen yanı başımızda keyifli ve keşfedilmemiş gerçek bir kaçış noktası. Üstelik uçak bileti için günlerce araştırma yapmanıza da gerek yok. Tiflis'e Karadeniz üzerinden karayolu ile de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu Kura Irmağı ile iki yakaya ayrılan ve henüz tüketilmemiş şehri keşfetmek için bir bayram tatili yeterli olacaktır. 

Gezilecek yerler ile başlayalım. Kartlis Deda heykelinin de bulunduğu Narikala Kalesi, şehri şöyle bir tepeden izlemek için mutlaka uğramanız gereken ilk nokta. Hatta sosyal medya hesaplarınız için bol beğenili videolarınızı, panoramik fotoğraflarınızı da bu noktadan çekebilirsiniz. Botanik bahçesi, Ançiskati Bazilikası, Sioni katedrali ve Matechi Kilisesi de Tiflis’in sosyal medyada paylaşmaya uygun turistik noktaları. Tiflis’ten geçen İpek Yolu’nun en değerli kalıntıları olan kervansarayları görmek, Abanotubani hamam bölgesinde bulunan şifalı suları deneyimlemek ve gösterişli binalarla dolu Garetubani bölgesini gezmek için ise Old Town’a geçmeniz gerekiyor. 

Getty Images / Turkey

Tiflis’e vardığınız anda tüm haritalar, seyahat önerileri ve şehir sizi bir noktaya götürecek; Old Town’da yer alan Rustaveli Bulvarı. Adını Ortaçağ’da yaşamış Gürcü şair Şato Rustaveli’den alan bulvar, Özgürlük Meydanı’ndan başlayarak 1.5 km boyunca devam eder. Viyana tarzı sokakları ile dikkat çeken yolda sizi günün her saatinde mutlaka en az bir yöresel çalgıları ile müzik yapan grup karşılıyor. Caddenin keyfi sadece genç müzisyenlerden ibaret değil elbette. Komünizm döneminden kalma, kendine saklanacak bir köşe bulmuş Barok referanslar taşıyan etkileyici klasik yapılar da Tiflis tarihinin en zarif sayfalarının başında geliyor.

Getty Images / Turkey

Gelelim bir seyahatin en güzel yanına, yemeklere. Tiflis’te pek çok farklı mutfağa ait lezzet ve restoran bulmak mümkün ama elbette önceliğiniz yerel tatlar olsun. Her ne kadar en ünlü yemeği bir tür pide olan Hacupuri olsa da Gürcü mutfağı özellikle et ağırlıklı bir mutfak. Baştan sona yerel lezzetlerle bir öğün isterseniz, başlangıç olarak Phkali deneyebilirsiniz. Ana yemek için ise tavuk budundan yapılan Tabaka, güveç yemeği olan Chashusuli, hamur işlerinde bir tür pide olan Hacupuri, ve Gürcü mantısı Khinkali öne çıkan ana öğünler. Eğer şehrin sadece turistik noktalarını değil trend mekanları da keşfetmek niyetindeyseniz ilk duraklarınız Pur Pur ve OAT Gallery.

Getty Images / Turkey

Şehir küçük butikleri, pazarları ve ünlü markaları ile alışveriş için de seçenekler sunuyor. Tarihi biraz arkanızda bırakıp şehrin genç ve Hipster yüzünü keşfetmek için ise ilk adresiniz, Fabrika. Hem otel, hem kafe, hem de Gürcü tasarımcıların ürünlerine yer veren mağazalarıyla Fabrika, özellikle gençlerin en gözde mekanlarının başında geliyor. Eğer vaktiniz varsa haftanın iki günü toptan, diğer günler perakende satış yapan Lizpo pazarına da mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Tüm bu noktalardan bulduklarınızın yanında birbirinden şık elbise, pantolon, tişört modellerine ve daha fazlasına ihtiyacınız varsa Tiflis'te de yalnız değilsiniz. Kaliteden ödün vermeden tarzınıza en çok yakışan giyim ürünlerini almak için tanıdık bir adres ararsanız, Omar Khizanishvili caddesinde yer alan LC Waikiki mağazamıza uğrayabilirsiniz. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUMLAR