KEŞFET

ZITLIKLARIN ŞEHRİ: BEYRUT

25 Ağustos 2017

Eğer hala bir bayram planı yapmadıysanız, Beyrut tam da aradığınız destinasyon olabilir. Hem son dakika planına uyumlu olacak kadar yakın hem de Türk vatandaşları için vizesiz. Yani tam bir ideal kaçamak şehri.

Öncelikle Beyrut’un kimlik bilgileri ile başlayalım. Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Beyrut, Akdeniz kıyılarında bulunan bir yarımada. M.Ö 5000 yılına kadar dayanan tarihi ile aynı zamanda dünyadaki en eski şehirlerden biri olma özelliğini de taşıyor. Uzun geçmişi; yaşadığı Osmanlı hakimiyeti, Fransız mandası şehrin bugünkü kültürel çeşitliliğinde, melez yapısında oldukça etkili olmuş. Bugün hala tarihinden gelen çok kültürlü yapısını koruyan Beyrut, pek çok farklı etnik gruba da ev sahipliği yapıyor. Tarihi yapılarla modern kentleşmenin iç içe geçtiği şehirde, 20 yıl boyunca yaşadığı iç savaşı artık geride bırakmış olsa da hala yakın tarihinin etkileyici izlerini görmek mümkün. Hatta ziyaretçilerini en çok etkileyen yanlarından biri de bu.


Getty Images Türkiye

Tarihi dersinden gezi rehberimize geçiyoruz;

Eğlenceleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle herkesi memnun edebilen Beyrut’u gezmeye ilk olarak tabi ki meşhur Mar Mikhael ile başlıyoruz. Şehrin en canlı ve enerjik noktalarından biri burası. Lezzet dolu restoranları, enerjik kafeleri ve tren garından dönüştürülmüş ilginç gece kulüpleriyle sadece bir kez uğramanın yetmeyeceği bir adres. Hiçbir yere oturmayıp sadece sokak sanatçılarını dinleyip etrafı gözlemlemek bile ayrı bir keyif yaşatacak size. Bu yüzden Mar Mikhael için en azından 2 gün ayırıyoruz.

Mar Mikael’den sonra şehrin keyfini çıkarabileceğiniz bir sonraki nokta da lüks mağazaları ve mekanlarıyla ünlü Hamra Caddesi. Özellikle alışveriş tutkunları için adeta bir vaha olan Hamra Caddesi, Orta Doğu’nun gösterişe, süse olan düşkünlüğünün adeta canlı kanıtı.


Getty Images Türkiye

Modern yüzünü bırakıp biraz da şehrin geçmişinde kaybolabileceğiniz noktalara bakalım. Beyrut’un herkesi etkileyebilecek bir yüzü var. Yani, birkaç hareketli caddeden çok daha fazlasını sunan bir şehirden bahsediyoruz. Size Akdeniz’i hissettirecek sahil kasabası Byblos, dünyanın 7 harikası seçimlerini ucundan kaçırmış Jeita Grotto, Beyrut’a şöyle bir tepeden baktıracak Harissa tepesi Lübnan’dan dönmeden önce mutlaka uğramanız ve ayrılmakta zorlanacağını turistik noktalar.


Getty Images Türkiye

Beyrut’un biraz dışına çıkmak için de iki sebep verelim size; Bekaa Vadisi’nde bulunan ve UNESCO korumasındaki Baalbek ve dünyanın 7 harikasından biri olmayı finalde kaçırmış Jeita Grotto mağaraları.

Gelelim yemeklere. Lübnan her ne kadar gece hayatı ile Doğu’nun Paris’i olarak bilinse de gastronomi dünyasına olan katkıları da pek yadsınacak cinsten değil. Hem zengin baharat çeşitleri hem de renkli sunumlarıyla adeta doğuyu modernize eden kama bir mutfak. Başta humus olmak üzere, tabule, falafel, fettuş, kibbe lebeniye ve mamul kurabiyesi Beyrut’ta mutlaka denemeniz gereken lezzetler.


Getty Images Türkiye

Önümüzdeki uzun bayram tatilini bilindik, kalabalık güney sahillerinde değil yeni kültürler, farklı destinasyonlarla değerlendirmek istemiyorsanız Beyrut, Doğu Akdeniz’in mistik ve büyüleyici şehri olarak sizi bekliyor.

YORUMLAR