MODA & TREND

ANNE, SENİN KADİFE BİR ELBİSEN VARDI?

27 Aralık 2016

Çocukluk ve gençlik yıllarında “moda”, biraz gerisinde kaldık mı bizi “rezil”, ama koluna girip yanında yürüdük mü de bizi tastamam “vezir” eden bir şeydi. Ben öyle anımsıyorum, siz?

Mesela, yüksek bellerden düşük bellere geçişimizi hatırlasanıza, kazara yüksel bel kotuyla okul gezilerine, doğum günlerine gelen arkadaşlarımıza nasıl da gözlerimizi devirerek bakardık. Sonra, kadife fitilli pantolonlar almak için para biriktirdiğimiz o günler? Peki, sonra aynı pantolonların bir anda dolaplarımızdan silinip gidivermesi?

Velhasıl, neye ne zaman yetişeceğimizi şaşırır, bazı zamanlarda bu yüzden kendimizi kötü hisseder, hissettirilirdik. Artık o günler geride kalmış görünüyor, her an her şeyi giyebileceğimiz zamanlardayız şimdi. Modayı yakalama konusunda sıkıntı çekenler için veya “Bana ne, ben kotumu istediğim belde giyeceğim, ben saçımı istediğim gibi kestireceğim, istediğim model topuk giymekte özgürüm” diyenler için altın çağ yaşanıyor. Hal böyleyken, kadife gibi, bir zamanlar demode saydığımız dokuların da geri geldiğini tahmin edersiniz. Hem de epey sıkı bir dönüşle. Bakalım bu kış kadifeyi nasıl kullanacağız?

Kadife Elbiseyi Kendimize Uyarlamak

Hemen hepimizin annesinin, anneannesinin gardırobunun karanlık bölgelerinde bir yerde kadife bir elbisesi duruyordur. Aynen öylece duruyordur, ta ki siz onu aklınıza getirene kadar. Bu kış, ister vitrinlerde renk renk gördüğünüz elbiselerden birini alın, isterseniz eskileri değerlendirin, ama kadifenin hakkını kadifeye geri verin. Dikkat edeceğiniz tek nokta, vintage hissiyatı taşıyan bu parçayı modern dokunuşlarla tamamlamanız gerektiğinizi unutmamanız. Bir çift spor ayakkabı veya elbisenizin omuzlarına atacağınız bir deri ceketle sahiden stil sahibi görünebilirsiniz. Fakat eğer kadifeye kadifelerle, abartı topuklarla, pullarla payetlerle devam edecekseniz olduğunuzdan yaşlı, durağan ve tuhaf görünmeye hazır olun.  

Kadifedir Ceketi

Bence kadifeyle yapabileceğiniz en kolay ve en şık kombinlerden biri de bu olacak. Rengi ne olursa olsun, kadife ceketinizin altına size yakışan blue-jeaninizi çekin. İçine beyaz basic tişörtler veya beyaz sportif gömlekler giyebilirsiniz, boğazlı ince kazaklar da gayet şık duracak. İşte bu kadar!

 

Sokaklarda Kadife Eteklerin Rüzgarı Esecek

Eğer tercihiniz kalem etekten yanaysa, güzel opak çoraplar, sneakerslar veya bootie’lerle bu iş tamam, eğer maxi boylarda kadife etekler sizi cezbediyorsa yine beyaz sneaker’larla iyi görünmeye devam edeceksiniz. Üstelik üstünüze büyük kazaklar, boğazlı dar kazaklar, baskılı tişörtler, deri ceketler giyme gibi bir esnekliğiniz de var. 

 

Detaylarda Kadifenin Gösterişi 


Bence işin en zevkli kısmına geldik, ben olsam kadifeyi elbise, etek gibi büyük parçalarla kullanmaya başlamadan önce, onu ayakkabılarımda, çantamda, minik detaylarda var etmeye başlarım. Nasıl mı? Mesela, kadife bir clutch’la, mesela, kadife gövdesi metal zinciri olan şık bir çantayla. Veya boynuma saracağım pastel tonlarda ya da tam tersi siyah bir choker’la.

Son ama en tatlı seçeneklerden biri olarak da, kadife tatlı babetlerle. Örneğin ofiste kadife fazla kaçar, göze batar, göz yorar diyenler için masanızın altında saklayacağınız bantlı babetleriniz sizi bir çırpıda hem zarif, hem şık yapar. İstediğiniz dozunda bir gösterişse eğer, ister çarpıcı minilerle, ister o her zamanki sade elbiselerinizle, ister sigara paça pantolonlarınızla babetlerinizi kombinleyebilirsiniz.YORUMLAR