MODA & TREND

ASIRLIK EFSANE PARÇA: KÜÇÜK SİYAH ELBİSE

07 Mart 2017

Taparcasına seviyoruz...

Bir varmış bir yokmuş...

Coco Chanel’in “taparcasına sevin” diyerek kadınlara hediye ettiği Küçük Siyah Elbise hikayesi 1926’da, Amerikan Vogue'un, tasarımcıya ait kısa, basit bir siyah elbise resmini yayınlanmasıyla başladı. Karl Lagerferd’in, Chanel’in üzerinde illüstrasyonunu çizeceği, midi boyda, gayet düz ve sadece birkaç diyagonal çizgi ile süslenmiş bu elbiseyi Vogue, “Chanel’s Ford, tüm dünyanın giyeceği elbise” diye tanıtarak aslında bu kullanışlı parçaya bugünkü kimliğini neredeyse bir asır önceden kazandırmış oldu.


Peki, neydi bu elbiseyi bu kadar çekici kılan?

Bu elbisenin her şeyden önce diğer tasarımlardan farklı bir kimliği vardı; her toplumsal sınıfın kadınları için kolay ve erişilebilir olmasıyla her dönem için güvenilir bir giysiydi. Bir anlamda şıklığı demokratikleştirmişti Gabrielle Chanel. Dönemin tüm modasından oldukça farklı bir tavrı vardı. Uzun ömürlülüğü, çok yönlü tarzı, her bütçeye uygun olarak bulunabilmesi ve kolay kullanımıyla korselerle, büyük kullanışsız eteklerle yorulmuş kadınların ilk kurtarıcı üyesiydi.

Kurtarıcıydı çünkü, hem gece hem gündüz kullanılabiliyor, hem seksi hem çok yönlü olabiliyor, aksesuarlar ile farklı görünümlere bürünebiliyordu. Daha da önemlisi, dönemin kum saati korsesinin sıkıcı kısıtlamalarından da kadınları kurtarıyordu. Diğerlerinin aksine düz ve rahat bir silueti vardı.

Ne demişti Chanel? 

 "Lüksün rahat olması gerekir, aksi takdirde lüks değildir."

Giysinin ince hatları göğüslerin bir düzleştirici ya da file yardımıyla bastırılmasını gerektiriyordu ki böylece kadınlar dönemin popüler aksesuarı olan boncuklu, uzun kolyelerini elbiselerinin önünden düz bir şekilde sarkıtabiliyorlardı. Kadınların genelde yas zamanları tercih ettikleri siyah rengi, yeni yeni ortaya çıkan akşamüzeri kokteyl saatlerinde de tercih etmeye başlamasıyla siyah renginin bile markus talihi dönmüş oldu.

Unutmadan, bir de çorap konusu var...

O yıllarda kısalan etek boylarıyla beraber modern şeffaf çorap ihtiyacı da ortaya çıktı. Bu ihtiyaca yönelik çoraplar iki parça halinde örülüp, birbirine dikiliyor ve çıplak ten görüntüsü veriliyordu. Elbisenin bu çoraplarla kullanılması, şıklığına aynı zamanda feminenlik de katmıştı. Tüm bunları düşününce, Küçük Siyah Elbisenin kısa zamanda tüm kadınların zevki için bir üniforma haline gelmesine çok da şaşmamak gerek.

Gelelim günümüze...

En nihayetinde, Küçük Siyah Elbise, her koşulda doğru tercih haline gelerek klasik şıklığın simgesi olurken bugün hala birçok kadın ve moda gözlemcisi tarafından eksiksiz bir gardırop için olmazsa olmazlar listesinin başında geliyor. 

Eğer siz de hayalinizdeki Küçük Siyah Elbiseyi arıyorsanız, güzelliğinizi taçlandıracak şık ve feminen elbiseler LCW VISION da sizleri bekliyor!

YORUMLAR