MODA & TREND

BEYAZ GÖMLEK SANATI

07 Mayıs 2017

Şöyle bir dolabınızı gözünüzün önüne getirin, beyaz gömleğinizden daha klasik bir parça var mı? Her eşleştiği alternatifi kurtaran hatta kurtarmakla kalmayıp hatırı sayılır bir zarafet ekleyen, daima şık ve özenli görünmenizi sağlayan bir tek parça?

Yüzyıllardır cinsiyet, yaş ve konum fark etmeksizin dolaplarda olan bu özenli, minimalist kahraman hem klasik kalıp hem de sık sık güncellenebilen en nadir parçalardan biri belki de. Ofis stilinden sokağa, okuldan gece kulübüne kadar her yere giriş izni var. Fakat bu sezon biraz daha fazla göz önündeler. 

Dokusu, deseni, kesimleri yeniden yorumlanan gömlekler özellikle bu sezon tüm iplerinden iyice kurtuldu. Artık 40’larda Katherine Hepburn’un kendisini şöhrete ulaştığı zamanlardaki gibi değil. Eşleşemez denilen her parçayla şahane bir uyum halinde. Straplez bluzların, slip elbiselerin içine, tişörtlerin üstüne, korseyle, bir başka gömlekle derken kombinlenemeyeceği tek bir parça dahi kalmadı.

Hazır gömlekler bu kadar özgürleşmiş ve güncellenmişken ve dışarıda hava hala biraz serinken siz de beyaz gömleklere biraz daha rol verin. Rol vermeden önce de gömleklerle ilgili birkaç kuralı hatırlatalım.

*Gömleğinizi seçerken omuzlarının oturduğundan emin olun. Büyük ve bol kesim modellerde dahi omuzlarınız için doğru bir oran var.

*Bir gömlek için ütü oldukça hayatidir. Hem kumaşa zarar vermemek hem de en iyi görüntü için gömleğinizi yukarı aşağı hareketlerle ütüleyin.

*Klasik bir gömlek tercih edecekseniz manşetlerinin çok uzun ya da çok kısa olmamasına dikkat edin. Üzerine ceket giydiğinizde manşetiniz 1 cm’den fazla dışarı taşmamalıdır.

*Yaka tercihinizi ise boynunuzun uzunluğunu dikkate alarak yapmanızda fayda var. Örneğin kısa bir boyun yapınız varsa çok büyük ve dik yakalardan uzak durun.

*Gömleğinizin üzerinize yeterince uygun olup olmadığını yaka bölgesinden kontrol edebilirsiniz. Eğer iki parmağınız yaka ve boyun arasına girebiliyorsa gömlek üzerinize uygundur.

YORUMLAR