MODA & TREND

Bİ KAÇ SORU: ZEYNEP TOSUN

01 Haziran 2017

Bildiğiniz gibi İstanbul Modern, her salı 16.00 -20.00 arasında LC Waikiki sponsorluğunda gençleri ücretsiz sanatla buluşturuyor. Sadece sanat değil, ilham veren isimlerle söyleşiler, filmler de bu buluşmaya dahil.

Bu buluşmaların en sonuncusu ise geçtiğimiz Salı günü Zeynep Tosun ile gerçekleşti. Türk modasının son yıllarda en dikkat çeken başarılı ismi Zeynep Tosun, tecrübelerini ilham perilerini ve mesleğine dair eğlenceli detayları gençlerle paylaşmak için İstanbul Modern’deydi.

Bu eğlenceli günü kaçıranlar için günün 4 soruluk özetini hazırladık;


Tasarım yaparken bariyerleriniz var mı, varsa neler?

Ben tasarımlarımı yaparken hep bir kültürden bir yaşanmışlıktan veya hikayesi olan bir şeylerden ilham alırım. Sıradan veya ‘’herhangi’’ bir şey olmamasına çok dikkat ediyorum. Bariyerim şu bakımdan bar yaşadığım çevre, sattığım kitleye göre tasarım yapıyorum.

En çok ilham aldığınız dönem?

70’ler ruhu çok özgür ve bariyersiz =))

Sizce moda tarihinde gelmiş geçmiş en iyi ve en kötü sezon hangisi?

İki tane koleksiyon çok büyük olay yarattı. Bir tanesi Tom Ford’un YSL’in başına geçtiği ilk koleksiyon, çok iyiydi. Diğer iyi olan Gianni Versace’nin ‘94 yaz koleksiyonu. Modada kötü diye bir şey yoktur çünkü herkesin zevki çok farklı.

Zeynep Tosun olma hayali kuran genç tasarımcılar için önerileriniz neler?

Gençlere önerim; bu işi gerçekten seviyorlarsa yapsınlar çünkü bu iş sevmeden yapılacak bir şey değil. Çok fazla detayı var ve çoğu zaman hayatı bırakıp sadece iş ile ilgilenmek gerekiyor. Küçük bir bebek gibi düşünebilirler. Rakip artık çok fazla ve işler her zamankinden daha zor olduğunu düşünüyorum ama bu işe gerçekten inanan ve yapmak isteyenin yolu her zaman açık.

YORUMLAR