MODA & TREND

ÇOCUKLAR İÇİN DOĞRU KIYAFET SEÇİMİ

20 Ekim 2017

Herkese merhaba,

Sizlere bu yazımda hem bir anne hem de bir tasarımcı olarak miniklerimizin kıyafet seçimleriyle ilgili bazı tüyolar vermek istiyorum. Çocuklarımızı giydirmenin göründüğü kadar kolay olmadığını hepimiz biliyoruz; özellikle de acelemiz olduğunda. Birkaç tüyo ile küçüğünüz hem çok iyi hissedecek hem de çok iyi görünecek.

1.HAVA DURUMU

Bebek kıyafetleri seçerken bakacağınız ilk faktör o günkü hava durumu olmalıdır. Tecrübe etmişinizdir ki fazla kalın giydirmek hem çocuğunuzun hareketlerini kısıtlamakta hem de terlemesine yol açmaktadır ki bu durum da hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde kolsuz şişme yelekler, pamuklu ve yumuşak dokulu kapüşonlu örme hırkalar ve miniklerin üşümemesi için özel olarak tasarlanmış kendinden astarlı rahat kesimli pantolonlar oldukça kullanışlıdır.

2. YAPILACAK AKTİVİTE

Kıyafet seçiminde dikkat etmeniz gereken ikinci unsur da çocuğunuzun yapacağı aktivitelerdir. Kendini rahat hissetmeyen miniğinizin sıkıntılı ve duygu durumu sıklıkla değişen bir ruh hali içerisine girmesi kaçınılmazdır. Öyle ki; çocuğunuz kendini tam da ifade edemediği bir yaşta iken bu durumu kontrol edebilmek oldukça zordur. Tavsiyem oyun gruplarına, kreşe, parka giderken miniklere rahat kesimli pantolonlar, sweatshirtler, ve t-shirtler, salopetler rahat ve şık bir görünüm için de chino pantolon ve hakim yaka modern gömlekler, esnek pantolonlar almanızdır.

3. KOLAY GİYDİRME / ÇIKARMA

Hareket halindeki miniklerin kıyafetlerinin kolay giydirilmesi ve tabi ki çıkarılması tüm annelerin işini kolaylaştıracaktır. Çıtçıtlar, renkli düğmeler, fonksiyonel bağcıklar, kemer içi ayar lastikleri bu konuda biz annelere yardımcı olmaktadır.


4. RENKLİ VE HAREKETLİ KIYAFETLER

Çocuğunuz için seçeceğiniz kıyafetlerde -2 yaş civarında bu seçimleri kendisi de yapmak isteyecektir-renkli, oyuncaklı, dikkatini çekecek grafik ve desenlerde olması giyinmeyi daha da eğlenceli hale getirebilir. Örneğin şirin hayvancıklar, eğitici/öğretici grafikler, üç boyutlu hareketli parçaları olan giysiler vb.

5. RENK SEÇİMİ

Kıyafet seçimi yaparken göz önüne almanız gereken konulardan biri de renk seçimidir. Renkler biz büyüklerde olduğu gibi minklerimizin de duygu durumunu etkilemektedir. Turuncu, sarı, kırmızı gibi canlı ve sıcak renkler miniklere enerji verirken, mavi, yeşil gibi soğuk renkler de  daha sakin hissetmelerini sağlayacaktır.

6. DOĞRU BEDEN SEÇİMİ

Çok büyük ve çok küçük bedendeki kıyafetler çocuklarınızın rahatsız olmalarına neden olmanın yanı sıra istenmeyen kazalara da yol açabilir, özellikle de hareketli bir çocuğunuz varsa;  örneğin; uzun paça ve uzun kol boylarından kaçınmak gerekiyor.

7. FAZLA AKSESUAR

Kıyafetlerin üzerindeki aksesuarların çok iyi dikildiğinden emin olmalısınız. İyi dikilmeyen düğme, bağcık vb. aksesuarlar yutma, boğulma gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Umarım yukarıda anlatmaya çalıştığım bu tüyolar hem biz annelerin işini kolaylaştırır ve hem de miniklerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. 

Sizleri ve tüm minikleri sevgiyle kucaklıyorum.

YORUMLAR