MODA & TREND

DAİMA ZAMANSIZ: BRETON

03 Şubat 2017

Bazı parçalar esas karakter olarak varlığını sürdürse de bizi gün içinde kurtaranlar genelde yardımcı oyunculardır. Karşınızda her dolabın en sofistike yardımcı oyuncularından biri var, Breton.

Günümüzde sofistike Parizyen stilin değişmez bir parçası olan Breton’un geçmişi bugünkü kadar eğlenceli değil. Her şey 27 Mart 1858’de Kuzey Fransalı denizcilerin yeni üniformasıyla başladı. Beyaz üzerine 21 adet lacivert çizginin bulunduğu bu marine desen, aslında 1917’e kadar varlığını işçi sınıfında sürdürdü.

Breton desenli bir üstün orijinalinde her biri büyük kumandan Napolyon’un bir zaferini temsil eden 21 adet çizgi bulunuyor.


Bugün yüksek modadan sokak stillerine, kırmızı halıdan plaja kadar her yere uyum sağlayan bu demokratik deseni denizcilerin himayesinden ilk kurtaran, elini attığı her parçaya sınıf atlatan tasarımcı, Coco Chanel idi. 1917’de Chanel’in kendi stili için de tercih ettiği çizgiler moda evinin resort koleksiyonuna girince desenin bugüne uzanan moda yolculuğu da başlamış oldu. Önce podyuma, ardından Hollywood’a ve sonrasında da sokağa sızan Breton, yaş, cinsiyet ve sosyal sınıf fark etmeksizin her dolapta kendine yer buldu. 
40’larda St. Germain’in cazcıları, 50’lerde Elvis Presley, 60’larda Pablo Picasso, Andy Warhol ve meşhur fabrikası, 80’lerde yüksek modaya yeniden bir dönüş yaşatan Jean Paul Gaultier… Hepsi de Breton’un bugünkü şöhretinde ve görsel algısında pay sahibi.

Elbette diğer tüm zamansız moda ürünleri gibi Breton’da zaman yolculuğunda bazı değişimlere uğradı. Lacivert çizgilerini kırmızılara, bordolara, siyahlara bırakması, çizgilerin yönlerindeki değişim ve alternatif yaka biçimleri ile Breton bugüne uzanan serüveninde pek çok varyasyon kazandı.

Breton’da önemli olan deseni nasıl kullandığınız.


Breton desen nasıl giyilir?

*Aklınızda “enine çizgiler insanı şişman gösterir” klişesi yankılanıyorsa hemen o sesi susturun. Napolyon ordusunda da olmadığınıza göre enine çizgiler yerine dikine çizgili alternatifleri de tercih edebilirsiniz

*Coco gibi bol ve yüksek belli bir pantolon ve başınıza geçireceğiniz bir kasketle de, Madonna gibi taşlanmış kotunuzun içine sokarak erkek kemeri ve deri montla da, boynunuza bağlayacağınız kırmızı küçük bir fular ve sigara paça pantolonla da kullanabilirsiniz.

*Daha alternatif ve eklektik bir görüntü için ise egzotik veya leopar desenli bir kalem etekle, militer bir skinny pantolonla ya da culotte pantolonlar ve Oxford ayakkabılarla eşleştirebilirsiniz.

Sadece kadınlar için olduğunu düşünmeyin, deseni James Dean, Elvis ya da Ryan Gosling gibi taşıyabilirsiniz. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi Breton’un erkek dolabında da eşleşebileceği sayısız parça var. 

*Deri ceket, kot pantolon ve beyaz tenis ayakkabılarıyla, renkli blazer, keten pantolonla ya da takım elbisenizle kullanabilirsiniz.


YORUMLAR