MODA & TREND

FİKİR LİDERLERİNİN STİLİ

04 Mayıs 2017

Her gün yeni bir moda ikonuna, stil avcısına ve ilham perisine uyandığımız bu zaman diliminde birileri üniformalarıyla cesurca çizginin dışına çıkıyor.

Polislerden, profesyonel sporculardan ya da öğrencilerden bahsetmiyoruz. Daha sosyal bir üniforma konumuz. Bazen terlik, Jean ve basic tişörtten bazen de koyu renk bir ceket kalem etek ve gömlekten oluşabilen kurum bağımsız üniformalar konumuz. Şu hep benzer ya da aynı şeyleri giyen isimleri düşünün. Aklınıza ilk gelen Steve Jobs, Mark Zuckerberg ise kesinlikle doğru kanaldasınız.

Kapsül gardırop her ne kadar başta Steve Jobs olmak üzere sürekli benzer kıyafetlerle karşımıza çıkan Silikon Vadisi oyuncuları ile özdeşleşmiş olsa da aslında farklı mesleklerden, güçlü fikir liderleri tarafından da benimsenmiş. Hatta Grace Coddington, Vera Wang gibi moda profesyonelleri bile bu zaman kazandıran, geçmişi 70'li yıllara dayanan akımın birer üyesi.

Aklınıza hemen kapsül gardırobun modaya aykırı olduğu ya da sizi stil yoksunu gibi göstereceği gelmesin, aksine sıra dışı bir akımın minimal bir örneği olarak değerlendirilebilir. İlk olarak Londra’da butik işletmecisi Susie Faux tarafından ortaya atılan kavram aslında ceket, pantolon, gömlek gibi zamansız temel parçaları birkaç sezonluk trend parça ile desteklemek anlamına geliyordu. 

Yani basic beyaz tişört, siyah pantolon, denim gömlek gibi hem her dönem kullanılabilecek hem de her aksesuar ve alternatif parça ile kolaylıkla uyum sağlayabilecek parçalardan oluşan bir dolap ve doğru parçalarla ve iyi seçimlerle oluşturulduğunda fazlasıyla etkileyici olabiliyor.

Üniforma size sabahları zaman kazandıracağı bir gerçek fakat, prezantabl bir görüntüyü de elden bırakmamakta fayda var. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı unsurları unutmamak lazım;

Grace Coddington, Vera Wang gibi moda profesyonelleri bile bu zaman kazandıran, geçmişi 70'li yıllara dayanan akımın birer üyesi.

*İlk kural dolabınızı analiz etmek. Öncelikle en çok hangi parçaları giydiğinize bakın. Alt grupta ve üst grupta en çok giydiğiniz parçalar hangileri, bu parçaların hangilerini en kolaylıkla farklı parçalarla kombinlemişsiniz iyi bir analizini çıkarın.

*Daha sonraki adım ise, desenlerden ve trend renklerden kaçınmak. Klasikleşmiş ve cilt tonunuza uygun bir renk ve tonlarından ilerlemek ilk önemli kural. Elbette bu rengi sevmeniz de önemli, sevmediğiniz bir rengi sürekli giymek sizi çok da iyi hissettirmeyecektir.

*Renk kısmını da çözdükten sonra seçtiğiniz parçaların kesimleri ve siluetleri de oldukça önemli. Vücut tipinize uygun ve en az birkaç parça ile kombinlenen, skinny Jean, siyah ceket ya da beyaz slim fit gömlek gibi pek çok farklı parça ile farklı durumlara uyum sağlayabilecek parçalar seçin.

*Bütün adımları tamamladıysanız alışverişe çıkmadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı mevsime uygun olarak planlayın. En çok giydiğiniz parçalara yatırım yapın.

Sende LC Waikiki’nin birbirinden renkli kıyafet seçenekleriyle hazırlanmış kadın reyonlarında istediğin şekilde kombin yapabilirsin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUMLAR