MODA & TREND

İKONİK ÇİFTLER

08 Şubat 2017

İkonik çift tanımı size kimleri hatırlatıyor? 

Sevgiyi ve aşkı kutladığımız bir haftada hem aşklarıyla hem de uyumlarıyla hafızalara kazınmış 5 çift ve aşklarının kısa birer özeti.

Marilyn Monroe & Arthur Miller

Listemizin ilk sırasında başrollerinde Amerikan edebiyatının en önemli dram yazarlarından Pulitzer ödüllü Arthur Miller ve sinema tarihinin en büyüleyici ve en unutulmaz ismi Marilyn Monroe’nun olduğu efsanevi bir aşk var. Arthur Miller’ın senaristliğini yaptığı Kanca filminde tanıştığı Marilyn bu sessiz sakin hayat süren yazarın hayatına adeta bomba gibi düşer. Tanıştıklarında evli olan yazar, elbette Hollywood’un bu gözde güzelinden çok uzun süre uzak kalmayacaktır. Marilyn her ne kadar daha önce 2 evlilik daha yapmış olsa da Arthur Miller’dan bahsederken kendisini çok sevdiğini sık sık dile getirir. 


Stil Karnesi:

Arthur Miller’ın sade ve sessiz tavrı çiftin stilinde de öne çıkıyor. Çoğunlukla trençkot’lar, süveterler ve takım elbiseler içinde gördüğümüz Miller, ilişki boyunca stil konusunda da Marilyn’in gölgesinde kaldı. Gelelim Marilyn’e… Her ne kadar ilk aklımıza 1955 yılında çektiği ‘The Seven Year Itch’ filmindeki uçuşan beyaz elbisesi gelse de Monroe’nun stili bu elbiseden çok daha fazlasıydı. 60’lı yılların Hollywood Glam’inin belki de en çarpıcı ismi oldu. Monroe, özel gecelerde çoğunlukla derin dekolteli, çarpıcı renklerde maksi elbiseleri ile öne çıkarken, günlük stilinde ise 60’ların stil DNA’sını oluşturan kalem elbiseler, yüksek bel Mom’s Jeans’ler, breton tişörtler, pin-up elbiseleri tercih ediyor. Monroe’nun aksesuar dosyasında ise kedi gözlükler, dirseğinin üzerinde biten saten eldivenler ve kürk etoller geniş yer alıyor.

David & Victoria Beckham

Eğlence dünyasının değişkenliği, magazin ve yılların belki de zarar veremediği yegane çiftlerden biri de Beckham’lar. David ve Victoria'nın aşkı sadece görüntü olarak ışıltılı değil, ayrıca oldukça demokratik. Uzun yıllar kendi kariyerini ikinci plana atarak tribünde daimi bir taraftar olarak eşinin kariyerine destek veren Victoria Beckham, yıldız futbolcunun sahalara veda etmesiyle evdeki destekleyici rolünü David Beckham'a bıraktı. Uzun yıllar başarıyla sürdürdüğü futbol hayatından sonra David Beckham bugünlerde artık eşi Victoria Beckham'a podyum kenarından destek verirken ve küçük kızları Harper ile vakit geçirirken çıkıyor karşımıza. Henüz genç bir futbolcu iken tanıştığı Baharat Kız ile aşkını Beckham şöyle anlatıyor, “Eşim beni bir futbol kitabında görmüş. Bense onun hakkında çok şey duymuştum. Bunlar, bizim her zaman birlikte olacağımızın işaretleriymiş bence.” 1997 yılında başlayan ilişki 25 Ocak’ta David Beckham’ın Victoria Adams’a ettiği evlilik teklifi ile taçlandırıldı. Daha sonradan sık sık taklit edilecek uyumlu stilleri, kariyerlerindeki önlenemez yükselişleri, çocukları ve geçen yıllara yenilmediği her fotoğraf karesinde belli olan Beckham’lar belki de ikonik çift kavramının karşılığı.


Stil Karnesi:

Beckham’lar elbette ki sadece aşkları ve mutlu evlilik hayatlarıyla anılmıyorlar. Hem çift olarak hem de bireysel olarak son 20 yılın en stil sahibi iki ismi var karşımızda. 90’larda birbirleriyle uyumlu, hatta bazen neredeyse aynı giyindikleri dönemden itibaren dünyanın her yanında takip edilen birer trendsetter Beckham'lar. Çiftin stil tarihinde ilk yıllar neredeyse ikiz kadar benzeyen seçimleler öne çıkarken 2000’li yılların başında bu denge Victoria Beckham’ın çok daha feminen parçalara ve bol röfleli saçlara yönelmesi ile bozuluyor. Bugünlerde hem yaşlarının etkisiyle hem de Victoria Beckham’ın tasarımcı kimliği ile karşımıza oldukça sade bir stille çıkan Beck’ler özellikle yan yana geldikleri davetlerde olabildiğince maskülen parçalara yöneliyorlar. 

Johnny Depp & Kate Moss

Bir Efsane Çiftler listesi yaparız da Kate Moss ve Johnny Depp’i koymaz mıyız? Mümkün değil! 90’ların bu en asi ve en cool çifti, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala hem magazin gündeminin hem de bizim hafızamızda. Kırmızı halının bile kimyasını değiştirmediği çabasız stilleri, birlikte verdikleri provokatif pozlar, yıllar sonra bile aşklarını kutsayan açıklamalarıyla bizi daima büyülediler. 99 yılının Şubat ayında tanışan çiftin beraberlikleri aradaki büyük aşka rağmen bir dargın bir barışık olarak 98 yılına kadar sürer. Hakkında devamlı türlü spekülasyonlar yaratılan çift bugün hala en çok konuşulan ve yazılan aşklardan biri. Kate Moss’un Depp’i daima hayatının aşkı olarak nitelendirmesi ve yıllar sonra bir dergiye verdiği röportajda “Bana kimse Johnny gibi bakmadı “ demesi bile belki de ikilinin hayranlarının hala romantik hayaller kurmasının en büyük sebebi.Stil Karnesi:

90’lardaki yoğun Grunge etkisini Depp ve Moss çifti kadar muhtemelen bir de Nirvana yansıtıyordu. Eskitilmiş deri motları, transparan elbiseleri, çoğu zaman öylece giyilmiş gibi duran smokinleriyle bugünün moda çekimlerine bile ilham veriyorlar.

Britney Spears & Justin Timberlake

Kim derdi ki Mickey Mouse Club’un bu iki küçük üyesi bir gün birer pop yıldızı olarak hafızalara kazınacak ve dönemin en gıpta edilen çifti olacak. Henüz çocukken tanışsalar da Spears ve Timberlak’in ilişkisi 2000 yılında başladı. Şöhretlerinin henüz başındayken birbirlerine aşık olan çiftin ilişkisi her ne kadar dışarıdan büyülü görünse de çok uzun sürmedi. Birlikte oldukları dönemde hem kariyerlerinde hem de ilişkilerinde mutlu birer portre çizen ikilinin yolları Britney Spears’ın ihaneti ile ayrıldı. Bu ayrılık Timberlak’e Cry Me a River’ı yazdırırken Britney’i ise kariyerinde hızlı bir düşüş ve derin bunalımlar getirdi.Stil Karnesi:

Hem dönemin trendleri hem de gençliklerinden olsa gerek bugün biraz dudağımızın kenarıyla güldüğümüz bir stil var karşımızda. Başta, tamamen denim’e büründükleri kostümleri olmak üzere 2000’li yıllarda pek çok trende öncülük etti genç çift. Britney’nin büyük popülarite kazandırdığı kepleri, pembenin türlü tonlarını denediği elbiseleri ve sivri burunlu çizmelerine genç Justin çoğunlukla boğazlı kazaklar, parlak smokinler ve taşlanmış jean’lerle eşlik etti.

Michelle & Barack Obama

Listemizin son sırasında ise yakın zamanda koltuğunu Trump’a devrederek özgür günlerine kavuşan Barack Obama ve eşi Michelle Obama var. Biz sadece son 8 yılına şahit olmuş olsak da bu aşkın 27 yıllık bir tarihi var. 1989 yılında tanışıp 1992 yılının ekim ayında hayatlarını birleştiren çift, belki de aşkın ömrünün olmadığının en güzel kanıtı. Henüz bir hukuk öğrencisiyken tanıştığı, başkanlıktaki ilk gününden vedasına kadar kendisini asla yalnız bırakmayan güzel eşine hayranlığı her fotoğrafta sık sık karşımıza çıkıyor Barack Obama'nın. Öyle ki uzun yıllar hizmet ettiği görevine veda ederken bile başkanlık macerasından çok bu yolculukta Michele Obama ile en özel anlarının fotoğrafları ile sık sık karşımıza çıktı. Eşinin her fırsata ailesine olan sevgisinin ve düşkünlüğünün altını çizen Michelle Obama, 89 yılında bir hukuk firmasında çalışırken ile tanıştığı eşiyle daha ilk buluşmanın sonunda bu aşkın başladığını da sözlerine ekliyor.


Stil Karnesi:

Her ne kadar bir ABD başkanı bütün spotları üstüne çekme avantajına sahip olsa da konu Obama çifti için biraz farklı. 8 yıl boyunca dünyanın önde gelen tasarımcılarının da desteğini alan Michelle Obama eşinin stil olarak hiçbir zaman gerisinde kalmadı. Aksine güçlü siluetli, renkli seçimleriyle çoğu zaman Barack Obama’dan daha fazla ilgi çektiği söylenebilir. Pozisyonu sebebiyle genellikle mavinin koyu tonlarını tercih eden Barack Obama’nın aksine Michelle Obama sarı, kırmızı, yeşil gibi canlı ve enerjisi yüksek renkler giyiyor. Gece elbiselerinde omuzlarını ön plana çıkaracak tercihler yaparken, günlük stilinde rahat elbiselere, kemerle kullandığı hırkaları ve A kesim etekleri tercih ediyor.
YORUMLAR