MODA & TREND

KURAL DIŞI VE ZARİF

18 Nisan 2017


Moda geçicidir, stil ise kalıcı...

Yves Saint Laurent ‘in bu sözünü hepimiz duymuşuzdur.
Moda tarihine adını altın harflerle yazdıracak olan bu genç adam, 1967’ de tasarladığı ince çizgili takımının 20. yüzyıla damgasını vuracağından da emindi.
Öyle ki, sonraki 30 yıl boyunda her koleksiyonunda farklı şekillerde mutlaka bulundurduğu ince çizgili takımı için; ‘modası hiç bir zaman geçmez, çünkü bu takım modayla değil stille ilgilidir. Moda gelip geçicidir, stil ise kalıcı.‘ diyecekti.

İkon takım doğuyor...

Saint Laurent’ in bu ikon takımı tasarlamasının temelinde kadınlara karsı duyduğu büyük saygı vardı. Onların giysi içinde rahat olmalarını istiyordu. Takım elbisenin hazırlanmasının her aşamasında, mankeni Saint Laurent'a giysinin içinde nasıl hareket ettiğini göstermeye çalıştı. ‘’Takım, vücutla uyumlu olmalı, kadının hareket özgürlüğüne izin vermeli, aksi halde değişene kadar değiştirilmelidir "diyordu.
YSL’nin ince çizgili takımı; keskin hatları, vatkalı omuzları ve geniş yakası ile gayet erkeksi kesime sahipken, belden incelen formuyla ve topuklu ayakkabıyı örtmek için uzun tutulan paça boyuyla oldukça çekici ve feminen görünmeyi başarıyordu.


Fakat; editörler ve alıcılar Saint Laurent'ın takımını eleştiri yağmuruna tuttu. New York Times eleştirmeni Gloria Emerson'ın 'topaksız' ve 'modası geçmiş' değerlendirmesi de tüm bunlara tuz biber olmuştu. Ta ki; fotoğrafçı Helmut Newton, Fransız Vogue için 1975 te karanlık bir Paris geçidinde duran ve yalnızca siyah stiletto giymiş androjen bir mankenle takımın çekimini yapana kadar...

İnce çizgili takım
Evet, hikayenin sonunda her şey Yves Saint Laurent’in dediği gibi olmuş; mankenlerin, aktrislerin ve dönemin önemli ikonlarının severek giydiği takım her seferinde çok konuşulmuştu.
Yıllar geçmiş ama takımın modası geçmemişti... 

YSL’nin ‘zamansız’ dediği ince çizgili takım şimdi en feminen haliyle LCW Vision da tekrar doğdu. Vücudu saran formu, simli ince çizgilerinin kattığı feminenlikle bu lacivert takım gardırobunun en şık ve en güçlü kombini olmaya hazır.

YORUMLAR