MODA & TREND

MAYONUN ASIRLIK DEĞİŞİMİ

18 Haziran 2017

Eğer modanın değişiminden en radikal şekilde etkilenen bir parça varsa hiç kuşkusuz mayodur.

Geçmişi 1800’lere dayanan ve zihinde deniz, kum, güneş gibi insanı mutlu eden tüm imgeleri canlandıran mayolar, bugünkü haline gelene kadar aslında pek çok evreden geçti. İlk dönemlerini tahmin edebiliyor musunuz?

İlk çıktıklarında bugünün plaj giyiminden oldukça uzak görünen mayolar modern şeklini almaya ilk kez 1910’lardan sonra başladı. Önce kolsuz, jarse tasarıma geçen bu plaj parçası, 30’lu yıllara gelindiğinde yerini etekli feminen modellere bıraktı.

Bugünler de oldukça moda olan açık sırtlar ise ilk defe 1932 yılında denenirken biçimsel değişimi bununla da sınırlı kalmadı. Üst bölümü sütyen kesimli, şortlu tek parça mayolar ise 40’lıyılların ilk yarısında kadın dolaplarına girmeye başladı. 40’lı yıllar, Hollywood yıldızlarının da mayolu fotoğraflarda sık sık yer almasıyla adeta bu parça için parlama dönemiydi.

60’lı yıllara gelindiğinde ise biçimle birlikte kullanım kolaylığı için yavaş yavaş kumaş yapısı dadeğişiklik göstermeye başladı ve likralı naylon kumaşlar hayatımıza girdi. Kumaşlardaki bu değişim elbette tasarıma da etki etti ve modeller daha vücudu saran bir görüntüye kavuştu. 

70'li yıllarsa mayoların önceki yıllara oranla gözle görülür şekilde küçüldüğü dönem oldu. Yıllarca süren şort biçimli kesimler yerlerini bugün hala kullanmaya devam ettiğimiz şortsuz kesimlere bıraktı. Bu yıllar sadece mayoda şortsuz dönemin değil mayokini tasarımının da ortaya çıktığı dönem oldu. 70'li yılların boho çizgilerinden sonra 80’lere gelindiğinde dönemin gösterişli çizgileri mayolarda da öne çıkmaya başladı. Parlak kumaşlar, atletik detaylar, belirgin kalça oyuğu ile birlikte mayolar feminen kimliğine gücü de ekledi. 

Günümüzdeki görüntüsüne 70’li yıllarda kavuşmaya başlayan mayolar için 90’lar önceki 20 yılın modern bir yorumlaması oldu. Gelelim bugüne, uzun süredir plajlardaki yerini mayokini ve bikinilere bırakmış olan mayo modelleri bu sezon gerçek bir dönüş yaşıyor. 80’leri andıran tek renk, sırtı açık modeller, 60’lı yılların Retro kesimleri, boho trendinin makromeleri… Sen de LC Waikiki’nin plaj giyim reyonlarına gel, 2017’nin bikini ve mayo modellerine uygun fiyatlarla sahip olma fırsatını kaçırma.

YORUMLAR