MODA & TREND

PARKANIZIN ÖMRÜNÜ UZATIN

15 Kasım 2017

Mevsimin tüm o sert dış etkenlerinden bizi koruyan parkamızı bir tişört ya da bir elbise kadar kolayca gözden çıkarabildiğimizi söyleyemeyiz. Bu da parkamızın en az birkaç sezon performansını görsel ve fonksiyonel olarak sürdürmesi gerektiği anlamına gelir. Tüm bunlara rağmen yine de dolabımızın belki de en az bakım yaptığımız parçalarının başında da parkalar geliyor. Bir mevsimde gözden çıkarılamayacak parkalarımızın bize ve kış koşullarına uzun süre dayanlmalarının; ömürlerini uzatmanın tek yöntemi ise doğru şekilde temizlenip bakılmaları.  

Parka Bakımı Nasıl Yapılır?

*Öncelikle sık yıkamadan kaçının. Haftanın birkaç günü kullanacak bile olsanız her kış en fazla iki kez yıkamanız yeterli.

*Parkanızın üzerinde oluşan lekeleri çıkarmanın en pratik yolu sürpriz bir şekilde bulaşık deterjanıdır. Lekeyi, nemli bir bez ve bir miktar bulaşık deterjanı ile kolaylıkça çıkarabilirsiniz.

*Makinaya atmadan önce mutlaka yıkama talimatının bulunduğu etiketi okuyup makinada yıkamaya uygun olup olmadığından emin olun.

*Parkanızı satın aldıktan sonra ilk kez yıkacaksanız mutlaka hassas yıkama programını tercih edin. Sonraki yıkamalar için ise yıkama bilgilerinde yeterli detayı bulamadığınız takdirde en güvenli program soğuk yıkama programı olacaktır.

*Eğer makinada yıkayacaksanız parkanızı önce fermuarını komple çekip düğmelerini ilikledikten sonra tersyüz ederek makinaya atın. Böylece yıkama sırasında oluşabilecek hasarlardan parkanızı korumuş olacaksınız.

*Kurutma da en az yıkama kadar parka bakımınız için önemli. Materyal ve modelleri sebebiyle ağır olan parkaları askıya asarak kurutmak yerine düz bir zemine sererek kurutun.

*Parkanız kuş tüyünden yapıldıysa tüylerin topaklanmaması ve büzülmemesi için yıkadıktan sonra açık havada kurutmaktan kaçının.

YORUMLAR