MODA & TREND

TRENÇKOT 101

15 Nisan 2017

Havaların ısınmasıyla Puf montlar, kaşe kabanlar, parkalar artık ağırlık yapmaya başladığına göre sahneyi erkek ve bayanların tercih ettiği şık trençkot modellerine bırakabiliriz.

2017 yılında dikkat çekmek istiyorsanız, siz de bahar aylarının vazgeçilmez giyim ürünü birbirinden şık trençkot modellerini tercih etmelisiniz. 

Peki, trençkot trendlerine gelmeden önce herkesin tercih ettiği bu ürünün tarihteki zaman yolculuğuna hep birlikte bir bakalım. “Trençkot nasıl ortaya çıktı?” diye soracak olursak; gözlerimizi 1914 yılına çevirmemiz gerekiyor. Trençkotun ortaya çıkışı; 1914’te bir İngiliz moda markasının askerlerin paltolarını siperlerde giymeye uygun hale getirmesiyle oldu. Evet şaşırmayın, günümüzdeki birçok giyim ürünü gibi trençkotta aslında üretim amacının dışına çıkmışlar listesinde başlarda geliyor. Fakat, trençkotun günümüzdeki ününe kavuşması için son bir detay daha var. O da; global sonbahar üniforması olan trençkotun asıl popülerliğini Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın Casablanca filmine borçlu oluşudur.

Tarihsel sürecini tamamlayıp günümüzde de gittikçe daha çok kişinin tercih ettiği şık trençkot modellerini seçerken bazı önemli detaylara dikkat etmek gerekiyor. Trençkot seçerken en önemli unsurların başında tabi ki boyu geliyor. Uzun boylu erkek ve kadınlar bu klasmanda biraz avantajlı durumda. En şık trençkot bende olsun diyorsanız, o zaman diz hizası ya da dizin altında modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Eğer minyon bir fiziğiniz varsa da tercihiniz daha kısa modeller olmasına dikkat edin.

En şık trençkot bayan modellerini seçmiş olsanız da bazı püf noktalara dikkat etmezseniz, istediğiniz görüntüye ulaşmanız biraz zor olabilir. Öncelikle trençkotunuzu her elbise ve etekle kombinlemeye çalışmayın. Çünkü bazı parçalarla trençkot uyuşmayabiliyor. Örneğin, maksi elbiseler ve diz hizasının altında ya da trençkotun boyunu geçecek uzunlukta etekler.

  • *Sezonda sık sık karşımıza çıkan Erkek trençkot modelleri içinde aynı husus geçerli. Bunun en başında ise takım elbise modelleri geliyor elbette. Takım elbiseleri kısa trençkot modelleri ile kombinlemeye çalışmayın. Bunun yerine mümkün olduğunca uzun trençkot modellerini tercih ediyoruz.
  • *Peki bu detaylar yeterli mi? Tabii ki yetmez. Her zaman en şık siz olmalısınız. Bunun için her detayın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bir diğer tavsiyemiz ise; trençkotun en gizli kurallarından biri olan kalkık yakalardır. 2017 yılında trençkot modeliniz ne olursa olsun yakanızın ense kısmını biraz yukarı kaldırarak kullanmayı unutmayın.
  • *Son detaylardan birine gelecek olursak; geleneksel trençkot modellerinin bellerinde bulunan kemeri de bir bağlama yöntemi var. Bunları normal kemer gibi iliklemiyoruz. Bunun yerine hem belimizi vurgulamak için hem de daha cool bir görüntü için kemere tek bir sıkı düğüm atıyoruz.
  • *2017 trençkot modellerini belirledik ve sıra geldi aksesuar kullanımı kısmına. Trençkotun kendisi gibi yıllar geçse de eskimeyen hatta daha da popüler olan bir dostu var. Evet doğru tahmin ettiniz. Fedora şapka dediğinizi duyar gibiyiz.  2017 yılında Fedora şapka modelleri, trençkotunuzun daimi aksesuar dostu olmaya aday durumda. Siz de 2017’nin bahar aylarında trençkotunuzla birlikte takacağınız bir Fedora şapka ile tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

YORUMLAR