MODA & TREND

TÜM ZAMANLARIN EN İKONİK GÖZLÜKLERİ

26 Mayıs 2017

Efsane gözlükler ve gözlüklüler

Güneş gözlükleri yüzyıllardır kişisel stilin en karakteristik unsurlarından biri olmuştur. Hatta öyle ki çoğu zaman ismindeki fonksiyonellik betimlemesine ihanet ederek güneşi görmediğimiz günlerde bazen yorgun gözlerimizi gizlemek, bazen de sadece görüntümüzü tamamlamak için başvurduğumuz bir tür kurtarıcı görevine büründü. Ama kabul etmeliyiz ki bu kurtarıcı aksesuarın klasikleşmiş hatta efsane sıfatını hak eden bazı modelleri var. İşte, efsane gözlükler ve gözlüklüler;

Diane Keaton ve 70’li camlar
Listemizin başında 70’lerin stil ikonu Diane Keaton var. Woody Allen’ın başyapıtlarından biri olan Annie Hall filmindeki maskülen tarzıyla bugün bile pek çok çekimin ve koleksiyonun ilhamkaynağı olmayı başaran Keaton, androjen stilinin en önemli tamamlayıcısı olan gözlüklerinde tercihini,70’lerin ruhunu taşıyan degrade camlar, yuvarlak ve kemik çerçevelerden yana yapıyor.


John Lennon ve yuvarlak çerçeveler
Yuvarlak çerçeveleri gördüğü an aklına John Lennon gelmeyen var mıdır? Çiçek çocukların adeta sembolü haline gelen bu çerçeveler her ne kadar son yıllarda farklı renk ve boyutlarla güncellense de Lennon’ın isminin önüne geçebilmiş değil.


Lolita ve kalpleri
Nabokov’un ünlü eserinden Stanley Kübrick tarafından sinemaya uyarlanan Lolita filmini hatırlarsınız. Sue Lyon’un hayat verdiği Lolita ve kalp çerçeveli gözlüklerini listeye almamak olmaz.


Tom Cruise ve John Biden’ın pilot gözlükleri
İlk olarak 2. Dünya Savaşı sırasında pilotlar için tasarlanan gözlükler hiç şüphesiz büyük şöhretini 2009 yılına kadar Tom Cruise’a ve 80’lerin Top Gun filmine borçluydu. Gözlüğü yıllarca ismi ile birlikte andığımız Cruise’a rakip ise hiç beklenmedik bir yerden Beyaz Saray’dan geldi.Eski Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı John Biden, Pete Mitchell kadar olmasa da bu klasikleşmiş çerçevelerin şöhretine hatırı sayılır bir katkıda bulunmayı başardı.


Anna Wintour ve zırhı siyah camlar
Moda dünyasının tartışmasız en güçlü kadını olan Anna Wintour’un siyah gözlüklerine olan sadakati malum. Küt saçlarıyla birlikte yıllardır değiştirmediği kalın çerçeveli siyah gözlükleri belki de duygusal ifade konusunda çok da cömert görünmeyen Wintour’un klasikler listesine armağanı.

YORUMLAR